Blog
lek. wet. anestezjolog Anna Goc lek. wet. chirurg Piotr Panek

19 lipca 2022

Zabiegi plastyczne pod psim ogonkiem

Bibi i Paxi to młode suczki, które zmagały się z infekcjami okolicy dróg rodnych i pęcherza. Pomimo różnych metod terapii, problem ciągle nawracał, skutkując zmianami skórnymi okolicy pochwy, dyskomfortem i popuszczaniem moczu u obu suczek. Obie pacjentki zostały przyjęte w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej, gdzie zdiagnozowano u nich tzw. srom ukryty – popularne schorzenie, o którym pomimo jego dużej dotkliwości wspomina się bardzo rzadko.

W jaki sposób wargi sromowe przyczyniają się do zapalenia pęcherza?
Jest to anatomiczna nieprawidłowość która objawia się przysłonięciem warg sromowych przez nadmiernie rozwinięte fałdy skórny. Stwarza to doskonałe warunki do namnażania się bakterii i grzybów. Tworzy się tam wilgotne, ciepłe i ciemne miejsce – wszystko to czego potrzebują patogeny do rozwoju, powodując nawracające zapalenie pochwy u psa objawiające się częstymi infekcjami i nieprzyjemnym zapachem z okolicy dróg rodnych. Objawy, które najczęściej wskazują nam na występowanie tej patologii to kropelkowanie (niekontrolowany wyciek moczu) i nadmierne wylizywanie krocza.

Jak wygląda zapalenie cewki moczowej i pęcherza u psa?
Objawami zapalenia cewki moczowej i pęcherza mogą być: wylizywanie sromu przez psa, saneczkowanie, krew w moczu i popuszczanie moczu. Objawy kliniczne są dość niespecyficzne, toteż przed postawieniem diagnozy, lekarz musi każdorazowo wykluczyć inne choroby o podobnym przebiegu, takie jak nowotwór pęcherza i kamicę pęcherza.

Przygotowanie do zabiegu
Priorytetem przed zabiegiem jest wyleczenie infekcji okolic warg sromowych i pochwy poprzez stosowanie nacelowanej farmakoterapii, stosowanie miejscowej terapii odkażającej oraz leczenie zapalenia pęcherza moczowego u psa. Zalecona zostaje także konsultacja chirurgiczna, podczas której specjalista chirurgii weterynaryjnej wyjaśnia celowość i przebieg zabiegu. Każdy pacjent przed znieczuleniem ogólnym zostaje zbadany klinicznie, ma wykonane podstawowe badania krwi i zlecone dodatkowe badania w zależności od potrzeb i stanu zwierzęcia (badanie hormonów tarczycy, USG, badanie echo serca).

Leczenie chirurgiczne
Postępowaniem z wyboru przy tym schorzeniu jest plastyka krocza (okolic warg sromowych) tzw. epistoplastyka czasem połączona także z wulwoplastyką. Zabieg polega na usunięciu nadmiernie rozwiniętych fałdów skórnych wokół sromu, powodujących zapalenie skóry w tej okolicy. Chirurg zwierzęcy wykonuje półkoliste cięcie tuż nad sromem i wycina przypominający księżyc fragment skóry. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Znieczulenie wziewne u psa poddanego temu zabiegowi jest najbezpieczniejszym postępowaniem anestezjologicznym. Dodatkowo stosowane jest znieczulenie nadoponowe, aby zwiększyć komfort pacjenta do maksimum. Anestezjolog zwierzęcy czuwa nad całym procesem monitorując parametry pracy serca, parametry oddechowe, ciśnienie krwi i ciepłotę ciała.

Rekonwalescencja po zabiegu wulwoplastyki
Pierwszą dobę po zabiegu pacjent zostaje hospitalizowany w szpitalu Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej w celu zapewnienia pacjentowi komfortu i zabezpieczenia przed odczuwaniem bólu. Następnie pacjent zostaje wypisany do domu z zaleceniami pozabiegowymi. Czas całkowitego wyleczenia wynosi około 3 tygodni, w trakcie których rana sromu goi się, a szwy zostają usunięte po około 10-12 dniach. Chirurg zwierzęcy monitoruje cały proces leczenia. Jeśli opiekun przestrzega zalecenia kołnierza ochronnego przez cały czas gojenia, powikłania się nie zdarzają.

Co zrobić, gdy pies wylizuje srom?
Zapalenie pęcherza i zapalenie pochwy są bardzo nieprzyjemnymi i frustrującymi zaburzeniami, które mogą przynieść zwierzęciu wiele dyskomfortu. W razie występowania jakiejkolwiek nieprawidłowości z rejonem dróg rodnych zawsze należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii.Przy występowaniu ukrytego sromu przewlekłe leczenie farmakologiczne nigdy nie przyniesie długotrwałego efektu ze względu na problem natury anatomicznej. Jeśli masz podejrzenie, że Twój pies cierpi na ukryty srom zgłoś się na konsultację chirurgiczną do Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej. Twój pies Ci podziękuje.





















Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!