Oddział Intensywnej Terapii Trójmiejskiej Kliniki Weterynaryjnej to miejsce oferujące zaawansowaną opiekę oraz nowoczesne możliwości terapeutyczne i diagnostyczne dla pacjentów w stanie ciężkim, wymagających wyjątkowego zaangażowania personelu.
Otaczamy tu opieką najbardziej chore zwierzęta 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Na oddział rocznie przyjmujemy 1300 chorych psów, kotów oraz zwierząt egzotycznych. Nasz oddział oferuje opiekę jednocześnie dla 10-14 pacjentów w stanie ciężkim.
Współpracujemy z lekarzami z innych placówek medycznych, które nie mogą zaoferować opieki całodobowej. Udzielamy niezbędnej pomocy ciężko chorym pacjentom, odesłanym od swoich lekarzy prowadzących.
Działamy wspólnie z lekarzami z innych dziedzin, takich jak radiologia, kardiologia, neurologia, onkologia, ortopedia, nefrologia i chirurgia, dzięki czemu szybciej stawiamy diagnozę oraz wprowadzamy specjalistyczne leczenie.
Zespół oddziału składa się z grupy 15 techników i 7 lekarzy, szkolonych z dziedziny medycyny ratunkowej i intensywnej terapii. Każdy z nas przechodzi przez wewnętrzny system szkoleniowy, składający się z części teoretycznej oraz praktycznej. Dopiero po ukończeniu szkolenia może rozpocząć samodzielną pracę na oddziale.
Dzięki dużej liczbie lekarzy i techników pełniących obowiązki na każdym dyżurze, możemy zaoferować niski stosunek pacjentów do personelu oraz zagwarantować, że większość personelu skupia swoją uwagę na nie więcej niż 1-4 pacjentach w ciągu dnia.
Nasze dyżury trwają 12 godzin po to, by zachować ciągłość opieki nad pacjentami w trakcie dnia i uniknąć błędów komunikacyjnych. Rozpoczynając dyżur, każdemu pacjentowi przydzielany jest lekarz oraz technik, tak by opieka była jak najbardziej indywidualna. Każde zwierzę otrzymuje swoją osobistą kartę, w której notujemy parametry pacjenta oraz wszystkie nieprawidłowości, dzięki czemu możemy szybko zareagować, jeśli stan pacjenta się pogarsza.
Informacja o stanie każdego pacjenta po ukończonym dyżurze jest przekazywana następnej zmianie z uwzględnieniem wszystkich szczegółów, również tych, które opiekun przekazuje telefonicznie.
Komunikacja między opiekunem i personelem jest niezwykle ważna, dlatego lekarz codziennie kontaktuje się z opiekunem, aby przekazać informacje o stanie pacjenta oraz omówić plan dalszego leczenia/procesu diagnostycznego.
Wiemy również jak ważny jest kontakt opiekuna ze zwierzakiem, więc jeśli tylko stan pacjenta na to pozwala, oferujemy możliwość odwiedzin, zabrania psa na spacer, pokarmienia kota w osobnym pomieszczeniu oraz rozmowę z lekarzem w cztery oczy.
Pacjenci, którzy są przyjmowani na oddział intensywnej terapii to zwierzaki w stanach zagrożenia życia, wymagających złożonej płynoterapii i często intensywnego leczenia bólu. Są to tacy pacjenci, jak:
Oddział jest zaopatrzony w specjalistyczny sprzęt, dzięki któremu ocena pacjenta jest dokładniejsza i bardziej rzetelna. W szpitalu do dyspozycji jest:
Nasz zespół oferuje stały monitoring pacjentów poprzez kontrole parametrów fizycznych oraz użycie zaawansowanych metod monitorowania, takich jak:
Stosujemy zaawansowane sposoby leczenia, takie jak: