Rehabilitacja – fizjoterapia zwierząt, psów

Rehabilitacja zwierząt (zoofizjoterapia) jest jedną z młodszych i wciąż rozwijających się dziedzin medycyny weterynaryjnej. Fizjoterapia oraz ćwiczenia fizjoterapeutyczne w medycynie ludzkiej są integralną częścią leczenia – zarówno pooperacyjnego, jak i zachowawczego. W ciągu ostatnich lat narzędzia te zaczęto z powodzeniem stosować u pacjentów weterynaryjnych, jako wsparcie lekarzy weterynarii i opiekunów w procesie powrotu do zdrowia i sprawności fizycznej ich zwierzęcia.

Obecnie zainteresowanie rehabilitacją zwierząt wciąż wzrasta, a jej korzyści poparte zostały licznymi badaniami klinicznymi.

Zoofizjoterapia jest niezwykle ważnym elementem leczenia pooperacyjnego u pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi, terapii zachowawczej i zwalczania bólu.

Rehabilitacja u pacjentów zdrowych oraz psów pracujących i sportowych także niesie ze sobą wiele korzyści, wspomagając wydolność krążeniowo-oddechową, budując świadomość własnego ciała w przestrzeni, wzmacniając i uelastyczniając masę mięśniową, by zapobiegać urazom aparatu ruchu.

Fizjoterapeuta patrzy na zwierzę jako całość, nie ograniczając się do jednego, widocznego miejsca problemu. Jest to bardzo istotne, gdyż często jedna dysfunkcja niesie za sobą szereg kompensacji w zupełnie innych miejscach ciała pacjenta.

Nasi specjaliści

Agata Łapińska
Kierownik działu rehabilitacji
W 2016 roku ukończyła Uniwersytet Warmińsko - Mazurski w Olsztynie na Wydziale Bioinżynierii Zwierząt, kierunek: Zootechnika, uzyskując tytuł inżyniera. W tym samym roku ukończyła Studium Fizjoterapii Zwierząt w Warszawie, co dało jej kwalifikacje do wykonywania zawodu zoofizjoterapeuty małych zwierząt. W 2018 roku uzupełniła wiedzę na Uniwersytecie Gdańskim, na Wydziale Biologii, w katedrze Fizjologii Zwierząt i Człowieka, uzyskując tytuł magistra, a także kwalifikacje do wykonywania zawodu nauczyciela biologii. W 2020 roku ukończyła kurs z manipulacji powięziowych metodą Stecco u psów na poziomie 1, a w 2021 na poziomie drugim. Jest w trakcie robienia szkolenia na Trenera Motoryki Psów.
Katarzyna Szrajda
Zoofizjoterapeuta
Ukończyła dietetykę na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym i kontynuuje edukację na studiach magisterskich. Jest instruktorem jazdy konnej, skończyła kurs Zoofizjoterapii Koni w Studium Fizjoterapii Koni oraz Kurs zoofizjoterapii małych zwierząt w Olsztynie. W sierpniu 2021 uzyskała tytuł zoopsychologa, jest też trenerem psów. Kształci się z taping’u psów oraz psiego fitnessu.
Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!