Twoja niesterylizowana kotka lub suczka ma guzka na brzuszku, a Tobie wydaje się że to nic strasznego? Nic bardziej mylnego – może to być guz gruczołu mlekowego – zwierzęcego odpowiednika guza piersi u kobiety. Niestety w przypadku zwierząt rozrosty często bywają złośliwe i w przypadku suk występują aż trzy razy częściej niż u kobiet. Chociaż przyczyna ich występowania nie jest do końca poznana, zakłada się że otyłość i stymulacja hormonalna mogą przyczynić się do ich powstawania.
Z czym się wiąże guz sutka u suki i kotki?
Psi gatunek jest najczęściej obciążony występowaniem guzów listwy mlecznej, w stosunku do reszty udomowionych gatunków. Guzy powstają, kiedy dochodzi do nadmiernych podziałów komórkowych tkanki w obrębie gruczołu mlekowego. W przypadku suk mogą one mieć charakter łagodny lub złośliwy. Z kolei najdotkliwiej przechodzą to kotki, ponieważ dużo częściej cierpią na złośliwe nowotworzenie (90% przypadków). Nieleczone rozrosty mogą rosnąć do katastrofalnych rozmiarów, rozsiewając komórki nowotworowe po innych narządach, wrzodziejąc i wywołując ból ciężki do zniesienia. Niektóre objawy raka sutka u kotki i suki są jasne – takie jak widoczny, wyczuwalny rozrost w okolicy sutków, a niektóre mogą być bardziej niespecyficzne, takie jak gorsze samopoczucie, brak apetytu, szukanie samotności, bolesność, nagły spadek masy ciała – w przypadku wystąpienia jakiegokolwiek z tych objawów zalecamy zgłoszenie się na wizytę lekarsko-weterynaryjną.
Rak sutka – rokowania
Po znalezieniu guzów nie warto czekać z poszukiwaniem pomocy, bowiem każdy dzień, tydzień i miesiąc z rozrostem będzie wydłużać cierpienie Twojego zwierzęcia i pogarszać jego rokowanie. Specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem nowotworów to lekarz onkolog. Pierwszym badaniem, które jest wykonywane na przebiegu diagnostyki jest badanie kliniczne psa i kota, pozwalające na określenie wszystkich widocznych problemów pacjenta. W przypadku występowania nowotworów lekarz onkolog każdorazowo pogłębia badanie o USG jamy brzusznej i badanie krwi. Na podstawie wyników badań i stanu klinicznego może zlecić także inne badania pogłębiające diagnostykę. Aby określić charakter zmiany lekarz decyduje o wykonaniu biopsji. Rokowanie pacjenta jest zależne od złośliwości rozrostu i stopnia zaawansowania choroby, występowania przerzutów i zespołu paranowotworowego. Jakiekolwiek dodatkowe zaburzenia będą negatywnie wpływać na to jak długo przeżyje pies czy kot z rakiem sutka. W następnej kolejności, z pełnym obrazem klinicznym pacjent zostaje skierowany na chirurgiczne usunięcie zmiany.
Usunięcie guza sutka u psa i kotki
Chirurgiczne postępowanie mające na celu usunięcie rozrostów listwy mlecznej to mammektomia (usunięcie sutka) lub mastektomia (usunięcie listwy mlecznej – czyli wszystkich sutków wraz z tkanką gruczołowa i węzłami chłonnymi). Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym z użyciem znieczulenia wziewnego u psa i kota. Ze względu na dużą bolesność zabiegu, z wyjątkiem znieczulenia ogólnego stosuje się także znieczulenie miejscowe zapożyczone z zabiegów medycyny ludzi przy zabiegach o podobnej inwazyjności. Chirurg wykonuje cięcie z zachowaniem marginesu zdrowych tkanek (tak, aby komórki nowotworowe nie były obecne w pozostawionej tkance), następnie ostrożnie usuwa tkanki celem przekazania ich do badania histopatologicznego i zamyka ranę. Aby dodatkowo zwiększyć poziom terapii bólu w ranie zostaje doszyty cewnik do znieczulenia nasiękowego – czyli taki, który będzie regularnie podawał do najboleśniejszego miejsca leki „wyłączające” czucie. Pacjenci po zabiegach mastektomii każdorazowo zostają minimum jedną dobę w szpitalu – aby monitorować ich stan, skalę bólu i zapewnić im komfort 24/7 – nawet w nocy. W trakcie pobytu otrzymują płyny, leki przeciwbólowe, mają robione chłodne okłady, są karmieni i wyprowadzani na spacer. Aby zmniejszyć napięcie powłok brzusznych w najkrytyczniejszym momencie zakładany jest cewnik moczowy. Zespół lekarzy i techników dba o to by pomimo ciężkiego zabiegu który przeszły, żyło im się lekko.
Zapobieganie nowotworzeniu listwy mlecznej
Pomimo nowoczesnych metod leczenia – od chirurgii po chemioterapię, najlepszą metodą zapewnienia długiego i zdrowego życia Twojego zwierzęcia jest profilaktyka. Szacuje się, że wczesna sterylizacja suki (przed pierwszą cieczką) zmniejsza ryzyko wystąpienia nowotworzenia o 99,5%, podczas gdy sterylizacja po pierwszej cieczce zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu do 8% – wszystkie suki wysterylizowane w późniejszym czasie są statystycznie narażone tak samo jak suki niesterylizowane.
W przypadku kotek, gdzie gra toczy się o dużo większą stawkę ze względu na duży potencjał złośliwości nowotworów, sterylizacja pomiędzy 6 i 12 miesiącem życia zmniejsza ryzyko o odpowiednio 91% i 86% – wczesna sterylizacja kotki daje nam więc dużą przewagę w wyścigu o zdrowie pacjenta. Zamiast więc szukać domowych sposobów na ruję kotki, dużo lepiej jest przeprowadzić bezpieczny zabieg sterylizacji, dopóki nie jest za późno.
Zalety sterylizacji kotek i suk
Bez względu na to czy uważasz, że „kotka/suka raz w życiu musi mieć młode” lub że „sterylizacja to okaleczenie zwierząt” – rozmnażanie zwierząt poza CERTYFIKOWANYMI hodowlami jest przestępstwem. Z kolei wykonanie planowanego zabiegu, u młodego zdrowego pacjenta trwa krótko, przy prawidłowym postępowaniu anestezjologicznym jest bezbolesne i może zaoszczędzić mu całe życie cierpienia. Ropomacicze, nowotworzenie, niechciana ciąża… właśnie sterylizacja może temu zapobiec.
Jeśli jeszcze się wahasz, co jest najlepsze dla Twojego pupila lub martwisz się o jego stan zdrowia, umów się na konsultację lekarsko-weterynaryjną w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej.