Blog
Lek. wet. Dorota Dywicka

17 czerwca 2022

Pakiety geriatryczne dla seniorów

  1. Czym są pakiety geriatryczne?

Pakiety geriatryczne są to zestawy badań profilaktycznych, mających za zadanie zobrazować w najlepszy sposób stan zdrowia naszego zwierzaka. Z wiekiem zarówno w naszym organizmie, jak i w organizmie naszych pupili zachodzą różne zmiany, które często możemy wychwycić zanim zaczną stanowić duży problem zdrowotny. Tym bardziej, że niestety nasz podoopieczny nie może sam powiedzieć, że potrzebuje się wybrać do lekarza.

 

  1. Kiedy zdecydować się na wykonanie pakietu geriatrycznego?

Pakiety geriatryczne są skierowane dla psów i kotów które ukończyły 7 rok życia oraz dla psów ras olbrzymich po ukończeniu 5 roku życia.

 

  1. Po co robić badania jeśli nasz pupil dobrze się czuje?

Niezależenie od tego jak dużo uwagi poświęcamy swojemu psiemu lub kociemu członkowi rodziny nie wszystkie zmiany jako opiekunowie jesteśmy w stanie sami wychwycić. Ocena samopoczucia i komfrotu życia może być bardzo trudna, tym bardziej że zwierzęta potrafią przyzwyczaić się do życia w bólu. Regularne kontrole lekarskie mogą pomóc w utrzymaniu dobrego zdrowia, wykryć chorobę we wczesnym stadium, przedłużyć, a nawet uratować życie.

 

  1. Czym różnią się pakiety geriatryczne? Na który pakiet lepiej się zdecydować?

Przygotowaliśmy dwa zestawy badań w postaci pakietu podstawowego i rozszerzonego. W pakiecie podstawowym wliczone są dwie konsultacje lekarskie, co pozwala na omówienie wielu kwestii zdrowotnych i ustalenie dalszego postępowania, badania krwi, które zobrazują między innymi funkcjonowanie tarczycy, nerek, wątroby, stan czerwonych i białych krwinek, badanie moczu oceniające dodatkowo pracę nerek, potencjalną cukrzycę, stany zapalne pęcherza moczowego, oraz szczegółowe badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej u specjalisty radiologa dające pełniejszy wgląd we wszsytkie badane narządy.

 

W pakiecie rozszerzonym dodatkowo wykonujemy badanie echokardiograficzne u lekarza specjalisty, badanie to pozwala na dokładną ocenę mięśnia sercowego, stopień zaawansowania zmian/choroby, decyzję o konieczności wdrożenia leczenia oraz badanie rentgenowskie klatki piersiowej wykonywane w trzech projekcjach w celu jak najdokładniejszego wychwycenia zmian, które mogą pojawić się bezobjawowo u każdego pacjenta w dojrzałym wieku.

 

  1. Jak często należy wykonywać badania kontrolne?

O zakresie i częstotliwości wizyty i badań kontrolnych nalepiej porozmawiać z lekarzem weterynarii. Każdy organizm jest inny i potrzebuje indywidualnego podejścia, jednak biorąc pod uwagę proces starzenia się organizmu pakiety geriatryczne powinno się wykonywać  jeden bądź dwa razy do roku.

 

  1. Czym różni się standardowa wizyta internityczna od wizyty wchodzącej w skład pakietu geriatrycznego?

W przypadku kontroli geriatrycznej jesteśmy skupieni przede wszsystkim na profilaktyce, oceniamy wspólnie komfort życia naszego podopiecznego, mamy czas żeby porozmawiać o sprawach, które często na wizytach podczas ataku choroby nie ma możliwości poruszyć. Poza tym pacjenci starsi wymagają większej czujności, w trakcie profilaktycznego badania klinicznego możemy już ustalić plan działania oraz problemy, którymi najpilniej należy się zająć.

 

  1. Czy jeśli wykupię pakiet geriatryczny to znaczny, że już nie będę musiał/a robić żadnych innych badań i płacić za leki?

Pakiety geriatryczne są zestawami badań, które mają poglądowo oszacować stan całego organizmu, ocenić ogólną jego pracę. W związku z tym może się zdarzyć tak, że lekarz zaleci wykonanie badań dodatkowych ukierunkowanych na konkretny problem/zmianę. Wdrożone leczenie jest zawsze dodatkowo płatne.

 

  1. Jak przygotować siebie i naszego pupila do wizyty?

Przed pierwszą wizytą należy:

– zebrać poprzednią dokumentację medyczną naszego zwierzaka, ułożyć ją chronologicznie od najświeższych wyników badań/zaleceń;

– zapisać nazwy przyjmowanych leków, dawkowanie i częstotliwość podawania;

– zapisać informacje o nazwach karm, zwrócić uwagę na źródło białka;

– jeśli zwierzę jest bardzo pobudzone, zestresowane, potrafi zareragować agresywnie należy taki fakt zgłosić recepcji i wspólnie rozważymy zastosowanie leków uspakajających lub konieczność badania w znieczuleniu ogólnym u pupila.

Wszytko po to, abyśmy mogli jak najlepiej wykorzystać czas wizyty na zbadanie zwierzaka.

 

  1. Jak przygotować naszego psa lub kota do zleconych badań?

Przygotowanie zależy od rodzaju wykonywanego badania:

– badanie krwi – badanie wykonujemy na czczo po minimum 8 godzinach głodówki, wodę mogą pić,

– badanie moczu – mocz pobiera się podczas porannej mikcji, z środkowego strumienia zgodnie z wytycznymi znajdującymi się na skierowaniu przekazanym na wizycie pierwszej;

– badanie USG jamy brzusznej – badanie wykonujemy najczęściej w pozycji leżącej po minimum 10-godzinnej głodówce, wodę mogą pić;

– badanie RTG klatki piersiowej – badanie wykonujemy w pozycji leżącej w trzech różnych pozycjach, opiekun powinien móc pomagać w przytrzymywaniu swojego pupila, głodówka nie jest konieczna;

– badanie echo serca – badanie w pozycji stojącej lub leżącej, głodówka nie jest konieczna.

 

Jeśli konieczne jest badanie w znieczuleniu ogólnym z uwagi na temperament pacjenta, plan postępowania jest ustalany  indywidualnie z lekarzem podczas pierwszej wizyty lub dodatkowej wizyty poprzedzającej pakiet geriatryczny. Do każdego znieczulenia zwierzę powinno być po minimum 8-godzinnej głodówce.

 

  1. Nie jestem przekonana/y czy wykonanie pakietu geriatrycznego u mojego zwierzaka jest konieczne. Czy mimo wszystko powinnam przyjść na konsultację?

Zdecydowanie tak! Przede wszystkim porozmawiamy, zbadam pupila od nosa do ogona, ustalimy wspólnie, jakie badania należałoby wykonać i kiedy – tak żebyście Państwo czuli się komfortowo z podejmowanymi decyzjami.

Przede wszystkim profilaktyka!



Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!