Blog
lek. wet. Przemysław Łuczak Specjalista chorób zwierząt nieudomowionych / Specjalista chorób zwierząt futerkowych

20 lipca 2022

Gad w domu – to musisz wiedzieć

Gad w domu przestał być już niespotykanym zjawiskiem. Ciekawy behawior, niecodzienny widok czy możliwość utrzymania w nawet niewielkim mieszkaniu sprawiają, że osoby pragnące mieć zwierzę – wybierają sobie takiego właśnie przyjaciela do opieki.

Jakie należy warunki dla gadów w domu?
Gady to bardzo bogata gromada zwierząt, do której należą jaszczurki, żółwie, węże, krokodyle. Jednym słowem – mnogość gatunków. Niestety, nie zawsze z dobrymi chęciami kroczy na równi przygotowanie do posiadania takiego pupila. Decydując się na takie zwierzę, musimy wiedzieć, że będzie wymagać odpowiednich warunków bytowych, takich jak prawidłowe ogrzewanie, oświetlenie, wilgotność no i oczywiście dostosowany zbiornik hodowlany nazywany terrarium. To w jaki sposób będziemy utrzymywać zwierzę rzutować będzie na jego prawidłowy rozwój i zdrowie.

Do częstych błędów w opiece nad tymi zwierzętami należą:
• Trzymywanie poza terrarium – naraża to zwierzę na przeciągi i ryzyko infekcji dróg oddechowych. W naszych domach zazwyczaj nie panuje odpowiednia temperatura, która sprosta wymaganiom gatunku, co z kolei odbija się na ich kondycji ogólnej. Nie wspominając już o ryzyku ucieczki, bycia nadepniętym przez lokatora lub ryzyku ataku przez innego zwierzaka domowego (pogryziony przez psa żółw, zaatakowane przez kota jaszczurka to częste przypadki pacjentów naszej kliniki).
• Brak oświetlenia UVB. Dla gadów wymagających wsparcia w postaci “sztucznego słońca” żarówka UV jest wręcz kwestią życia lub śmierci. Syntezowana witamina D3 jest odpowiedzialna za bardzo wiele procesów metabolicznych na czele z prawidłowo funkcjonującym układem nerwowym, układem kostno-mięśniowym i układem pokarmowym. Brak oświetlenia, ale także nieodpowiedni jego dobór będzie prowadził to deformacji kości, kręgosłupa, nieprawidłowego wzrostu i przyczyni się do krótszego życia zwierzęcia, a także bólu i dyskomfortu.
• Nieodpowiednia dieta i suplementacja. Wąż je myszy i szczury, agama i gekon je robactwo. Nie da się inaczej. Natury nie zmienimy. Trzeba o tym pomyśleć zanim podejmiemy decyzję o nabyciu/ adopcji gada. Posiadanie mrożonych myszy w lodówce lub opakowania z karaluchami w pokoju może przerażać a co niektórych brzydzić, ale tylko karmiąc zwierzę zgodnie z jego wymaganiami jesteśmy w stanie zapewnić mu zdrowe życie. W niektórych przypadkach kluczowe jest dobór odpowiednich suplementów (wapń i witaminy), które trzeba dodawać do pokarmu.
• Nieodpowiednia wilgotność. Zbyt suche warunki w połączeniu z wysoką temperaturą mogą doprowadzić do przegrzania zwierzęcia i odwodnienia. Mogą pojawić się problemy ze zrzucaniem starej skóry. Ale zbyt duża wilgotność również może zaszkodzić – predysponuje bowiem do powstawania bakteryjnych zapaleń skóry i grzybicy.
• Brak zapewnienia odpowiedniej opieki medycznej. Nie każdy lekarz weterynarii zna się na gadach. Nie ma tak naprawdę aż tak wielu specjalistów w tej dziedzinie. Jeśli decydujesz się na gada to sprawdź czy w twojej okolicy przyjmują tacy lekarze. Gady to specyficzne zwierzęta, również jeśli chodzi o chorowanie. Potrafią miesiącami “ukrywać” chorobę, nie pokazując, że coś jest nie tak przez co do lecznic trafiają za późno lub w stanie ciężkim z kiepskimi rokowaniami. Zabezpiecz więc przyszłość swojego łuskowatego towarzysza i bądź przygotowany na kryzysowe sytuacje.

Z gadem do weterynarza
Warto również wykonywać okresowe przeglądy swoich gadów. Takie przeglądy obejmują badanie kliniczne zwierzęcia, badanie kału w kierunku pasożytów. Czasem rozszerzane jest o badanie dodatkowe: badanie radiologiczne (RTG), badanie USG lub badanie krwi. Szybka diagnostyka problemu przez lekarza weterynarii potrafi w dużej mierze zwiększyć szanse na jego przeżycie. Pozornie “zdrowy gad” może skrywać przed twoimi oczami niejeden problem, ale o nim nie powie.

Odpowiedzialny opiekun to świadomy opiekun – nie zapominajmy o tym.
Gady to cudowne zwierzęta, wbrew temu co się o nich mówi. W zabieganym, zapracowanym świecie, w miejskiej dżungli wielkich miast stają się naszą odskocznią od tego wszystkiego. Fragmentem natury w naszym domu. Odpłacajmy im za ten wielki dar, zapewniając im zdrowie i bezpieczeństwo.











Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!