Czym jest choroba Cushinga u psów – tłumaczy endokrynolog weterynaryjny

Home / Porady / Czym jest choroba Cushinga u psów – tłumaczy endokrynolog weterynaryjny
Czym jest choroba Cushinga u psów  – tłumaczy endokrynolog weterynaryjny

Czym jest choroba Cushinga u psów – tłumaczy endokrynolog weterynaryjny

Lek. wet. endokrynolog Magdalena Caruk

 

Czym jest choroba Cushinga u psów  – tłumaczy endokrynolog weterynaryjny

 

 

Dosyć często trafiają do mnie pacjenci endokrynologiczni, a jednostką chorobową, która przeważa w gabinecie jest choroba Cushinga. Nadczynność kory nadnerczy (hiperadrenokortycyzm) występuje wtedy, kiedy organizm psa wytwarza za dużo kortyzolu. Kortyzol jest hormonem odpowiedzialnym między innymi za reakcję na stres, kontrolę masy ciała, kontrolę poziomu cukru we krwi, odpowiada on także za gospodarkę elektrolitową organizmu. Hiperadrenokortycyzm może występować w formie nadnerczowej oraz przysadkowej. Niekiedy mamy do czynienia z jatrogenną postacią Cushinga – jej przyczyną jest długotrwała terapia sterydami.

 

Pies z chorobą Cushinga.

Psy chore na Cushinga – objawy

Objawy choroby Cushinga pojawiają się u psów w średnim oraz starszym wieku. Mogą stopniowo narastać, a ich nasilenie różni się u danych osobników. Pojawia się nadmierne pragnienie – psiaki piją ogromną ilość wody, miska musi być uzupełniania kilka razy dziennie. W związku z nadmiernym pragnieniem pojawia się również wielomocz – potrzeba nocnych spacerów, nietrzymanie moczu, moczenie się w domu. To głównie z tego powodu właściciel zgłasza się do lekarza weterynarii. Cushing jako jednostka chorobowa znacznie obniża komfort życia zwierzaka, a dodatkowo mocne nasilenie objawów jest mocno frustrujące dla właściciela. Pojawia się polifagia tj. wilczy apetyt, jak również problemy ze skórą: pergaminowa skóra na brzuchu z wyraźnym rysunkiem naczyń krwionośnych, infekcje skóry, wapnica skóry, przerzedzenie włosa, a także wyłysienia.

 

Wapnica skóry u psów.

Dla niektórych opiekunów to właśnie takie symptomy sygnalizują, że coś się dzieje. Nagle pies staje się łysy, skóra zaczyna się łuszczyć, a dodatkowo pojawia się objaw „żabiego brzucha” związany z osłabieniem mięśni oraz ich zanikiem, a także z hepatomegalią. U niektórych pacjentów występuje kaszel związany z mineralizacją w układzie oddechowym, a większość cierpi na nadciśnienie tętnicze. I taki też jest wywiad: „Mój pies ciągle chce pić, co chwilę dolewam do miski wody, co chwilę chodzimy na spacer, ciągle dyszy, dużo śpi, a poza tym nagle wyłysiał”.

 

Typowy obraz choroby Cushinga. [newenglandvetservices.com.au]

Drugo – pies z Cushingiem

Z podobnymi objawami pojawił się u mnie Drugo. Dziewięcioletni pies rasy boston terier. Jego właścicielka miała ze sobą sporo dokumentacji medycznej: badania krwi, badania moczu oraz opis USG szczegółowego jamy brzusznej. Wszystkie wyniki, a także objawy u Drugo sugerowały chorobę Cushinga. Pani Paula miała dość pytań ze strony sąsiadów o zaniedbanie psiaka, a takie padały ze względu na spory ubytek okrywy włosowej u psa.

 

 Objawem choroby Cushinga jest łysienie psa.

 

Testem diagnostycznym w przypadku tego pacjenta był test stymulacji ACTH (jest to jedna z opcji diagnostycznych choroby Cushinga). Wynik wskazał na nadczynność kory nadnerczy. Wprowadziłam leczenie trilostanem, dzięki czemu objawy stopniowo zanikały: mniejsze pragnienie, mniej oddawanego moczu, więcej energii. Najdłużej trwał oczywiście odrost włosa, ale po sześciu miesiącach od wprowadzenia leczenia Drugo mile zaskoczył mnie lśniącą sierścią.

Efekty wprowadzenia leczenia choroby Cushinga

Rokowanie przy chorobie Cushinga

Nadczynność kory nadnerczy jest najczęściej związana z chorobą nowotworową przysadki lub nadnercza. Nie jesteśmy w stanie pacjenta z tej choroby wyleczyć, ale możemy skutecznie kontrolować objawy chorobowe, co pozawala na znaczną poprawę komfortu życia psa oraz jego właściciela. Przewidywana długość życia od momentu rozpoznania choroby to średnio 2 lata. U Drugo leczenie przyniosło oczekiwany efekt i pacjent czuje się świetnie.

Facebook
Facebook