Blog


21 grudnia 2023

Zdrowe Święta i Szczęśliwy Nowy Rok !!!

Święta Bożego Narodzenia i okres noworoczny to dla wielu z nas radosny i rodzinny czas. Niestety, ale tradycyjne potrawy, ozdoby oraz sprawiane prezenty mogą okazać się niebezpieczne dla naszych pupili. Dlatego warto zadać sobie pytanie, jak przetrwać ten czas, co robić, a na co uważać, aby Święta były zdrowe również dla czworonogów.

Zakazane potrawy
Mimo, że my ludzie w święta pozwalamy sobie ” na więcej”, nie liczymy kalorii, nie myślimy o konsekwencjach, ale nie powinniśmy dawać ten szansy pupilom. Wiele składników naszych posiłków
może okazać się toksyczne, a nawet śmiertelne dla psa, kota, świnki morskiej, królika, chomika, fretki czy jaszczurki.

Świąteczne numer jeden- ryby. Smażone lub w śmietanie są ogromnym obciążeniem dla wątroby i trzustki. Taki poczęstunek może poskutkować podniesieniem parametrów wątrobowych, a nawet ostrym zapaleniem trzustki. Innym niebezpieczeństwem są ości, które przechodząc przez przewód pokarmowy mogą doprowadzić do przebicia jego ścian na różnym odcinku.

Czekolada– zawiera teobrominę, substancję toksyczną, która w zależności od zjedzonej ilości i masy zwierzęcia może dawać objawy od typowych problemów żołądkowo-jelitowych do nawet do
objawów ze strony układu nerwowego.

Sól, pieprz– praktycznie w każdej potrawie, wywołują uszkodzenia wątroby i nerek.

Cukier i ksylitol– należy unikać podawania słodyczy oraz ciast. Ksylitol może doprowadzić do rozwoju hipoglikemii, niezborności ruchowej, napadów drgawkowych lub niewydolności wątroby.

Nie wolno podawać również alkoholu, winogron, rodzynek, szynki, kiełbasy.

Warto przestrzec gości przed żywieniowymi niebezpieczeństwami, tak aby nie ugięli się pod presją ”słodkich oczu” i nie dawali jedzenia ze stołu.

Rośliny i ozdoby
Trudno wyobrazić sobie święta bez choinki. Najczęściej martwimy się o to czy nasze drzewko przetrwa ten okres i jak wiele razy zostanie przewrócone, jednak o wiele bardziej powinniśmy
zastanowić się jak dużym zagrożeniem są igły. Ich krótkie, ostre końce wbijają się w łapy czworonoga, a połknięte mogą siać spustoszenie w organizmie.

Jemioła, symbol miłości, ale w domu kociarza może przynieść wiele złego. Zawiera substancję toksyczną- wiskuminę, która po spożyciu daje objawy takie jak ból brzucha, wymioty lub biegunka.

Ostrokrzew to urocza roślina będąca częstym elementem stroików. Posiada charakterystyczne, czerwone owoce, które kuszą zwierzaki. W zależności od zjedzonej ilości może wywołać biegunkę,
wymioty, ślinotok, brak apetytu, zaburzenia koordynacji ruchowej, śpiączkę oraz zaburzenia pracy serca.

Gwiazda betlejemska, piękna, ale toksyczna. Zjedzona może wywołać objawy ze strony przewodu pokarmowego lub doprowadzić do uszkodzenia narządów wewnętrznych.

Zagrożeniem są również ozdoby świąteczne. W tym okresie w roku obserwujemy wiele przypadków pacjentów, którzy połknęli różne ciała obce, np. figurki, łańcuchy choinkowe lub częściowo
rozgryzione lampki świąteczne.

Kiedy szukać pomocy?
Jak najszybciej! Jeśli podejrzewamy lub widzieliśmy, że nasz zwierzak zjadł toksyczną substancję lub pokarm, albo połknął ciało obce wizyta powinna nastąpić od razu. Odkładanie wizyty na ”później” może poskutkować szybkim pogorszeniem stanu ogólnego, a nawet zakończyć się śmiercią zwierzaka.

Sylwester
5,4,3,2,1…. Czyli wielkie odliczanie, po którym następuje seria kolorowych wybuchów. Huk i hałas jaki temu towarzyszą są bardzo dużym czynnikiem stresowym dla zwierząt, nie mówimy tutaj tylko o zwierzętach domowych, ale i o dziko żyjących. Jeśli widzisz zachowanie tak jak nadmierne ślinienie, kręcenie się w koło, wpadanie w przeszkody, bezwiedne oddawanie kału i moczu to znak, że Twój pupil reaguje silnym strachem. Nasuwa się więc pytanie jak zminimalizować ten strach? Należy włączyć głośno telewizor lub radio, tak aby dźwięki zagłuszały wystrzały, ważne jest pozasłanianie okien i zapalenie świateł w pomieszczeniach, dzięki temu czworonóg nie będzie widział błysków. Jeśli z doświadczenia wiemy, że powyższe metody nie są dość dobrym zabezpieczeniem przed paniką, wtedy przed Sylwestrem należy zgłosić się do swojego lekarza weterynarii, który zaproponuje uspokajające środki farmakologiczne indywidualnie dobrane dla każdego pacjenta.

W imieniu całego Zespołu Trójmiejskiej Przychodni Weterynaryjnej życzymy Państwu oraz naszym pacjentom zdrowych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęścia w Nowym Roku !

lek. wet. Joanna Płonka- Labudda





Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!