Rehabilitacja zwierząt (zoofizjoterapia) jest jedną z młodszych i wciąż rozwijających się dziedzin medycyny weterynaryjnej. Fizjoterapia oraz ćwiczenia fizjoterapeutyczne w medycynie ludzkiej są integralną częścią leczenia – zarówno pooperacyjnego, jak i zachowawczego. W ciągu ostatnich lat narzędzia te zaczęto z powodzeniem stosować u pacjentów weterynaryjnych, jako wsparcie lekarzy weterynarii i opiekunów w procesie powrotu do zdrowia i sprawności fizycznej ich zwierzęcia.
Obecnie zainteresowanie rehabilitacją zwierząt wciąż wzrasta, a jej korzyści poparte zostały licznymi badaniami klinicznymi.
Zoofizjoterapia jest niezwykle ważnym elementem leczenia pooperacyjnego u pacjentów ze schorzeniami ortopedycznymi i neurologicznymi, terapii zachowawczej i zwalczania bólu.
Rehabilitacja u pacjentów zdrowych oraz psów pracujących i sportowych także niesie ze sobą wiele korzyści, wspomagając wydolność krążeniowo-oddechową, budując świadomość własnego ciała w przestrzeni, wzmacniając i uelastyczniając masę mięśniową, by zapobiegać urazom aparatu ruchu.
Fizjoterapeuta patrzy na zwierzę jako całość, nie ograniczając się do jednego, widocznego miejsca problemu. Jest to bardzo istotne, gdyż często jedna dysfunkcja niesie za sobą szereg kompensacji w zupełnie innych miejscach ciała pacjenta.