Blog
lek. wet. Joanna Płonka- Labudda

22 marca 2023

Profilaktyka, czyli szczepienia psów i kotów w pigułce

Zakup lub adopcja psa albo kota jest dużym wydarzeniem w życiu każdego z nas. Taka decyzja powinna być zawsze przemyślana i świadoma obowiązków, z jakimi wiąże się posiadanie zwierzaka. W głowie świeżo upieczonego właściciela rodzi się wiele pytań, między innymi o szczepienia. Kiedy należy je wykonać? Przeciwko jakim chorobom? Czy to boli? Czy jest bezpieczne? Zapraszam do lektury!

Szczepienia szczeniaka i psa dorosłego.

Początkowo szczeniaki rodzą się z funkcjonalnie niedojrzałym układem immunologicznym. Przeciwciała otrzymują głównie z siarą, czyli pierwszym mlekiem psiej mamy. Obecność siarowych przeciwciał hamuje wytwarzanie własnych. Aby młody organizm mógł zacząć je produkować, musi nastąpić spadek stężenia tych, które otrzymał od matki, a ma to miejsce między 6 a 16 tygodniem życia. Dlatego na podstawie wielu badań opracowano schemat szczepień, w którym zwierzę nabywa własnej odporności. Szczenię powinno być zaszczepione na choroby zakaźne w wieku 6-8 tygodni, a następnie co 2-4 tygodnie aż do 16 tygodnia życia. Po ukończeniu 1 roku życia należy powtórzyć szczepienie, a następne wykonywać co 2-3 lata.

Na co szczepić psa?

Parwowiroza- zwana też psim tyfusem. Jest to choroba wirusowa, zakaźna i bardzo groźna szczególnie dla młodych zwierząt. Wywołuje ją wirus Parvoviridae (CPV-2), który jest odporny nawet na niekorzystne warunki środowiska. Wywołuje silne, krwawe biegunki, prowadzi do odwodnienia, osłabienia i pomimo wprowadzonego leczenia często skutkuje śmiercią pupila. Należy pamiętać, że w domu, w którym przebywał szczeniak z parwowirozą, nie można wprowadzać nowego psa przez minimum 6 miesięcy!

Nosówka- wywoływana przez wirus z rodziny Paramyxoviridae. Źródłem zakażenia są wydzieliny, np. z nosa, ze spojówek, mocz nosicieli lub chorych osobników. Główną rolę w zakażeniu odbywa kontakt bezpośredni. Jest to choroba, która ma „wiele twarzy”. Może wystąpić w postaci nieżytowej, nerwowej, skórnej, ocznej, żołądkowo-jelitowej, płucnej. Cechuje się ciężkim przebiegiem choroby i wysoką śmiertelnością.

Zakaźne zapalenie wątroby u psów- źródłem wirusa CAV-1 są ślina, mocz, kał. Do zakażenia może też dojść drogą pokarmową i kropelkową. Do objawów zaliczamy gorączkę, apatię, biegunkę oraz wymioty. Choroba Rubartha, bo i tak można ją nazwać powoduje powiększenie wątroby, może poskutkować również zaburzeniami czynności ośrodkowego układu nerwowego.

Kaszel kenelowy- choroba wieloczynnikowa. Objawia się silnym kaszlem i osłabieniem. Może prowadzić do zapalenia płuc

Leptospiroza- choroba bakteryjna. Do zakażenia może dojść przez kontakt bezpośredni lub pośredni, np. przez zakażoną glebę lub wodą (picie z jeziora, kałuż itp.). Jest to szczepienie dodatkowe.

Szczepienie kociaka i kota dorosłego.

Układ immunologiczny kociaka i rola przeciwciał matczynych jest podobna do wyżej opisanej.

Pierwsze szczepienie powinno mieć miejsce w wieku 6-8 tygodni, a kolejne co około 4 tygodnie, aż do osiągnięcia 16 tygodnia życia. Potem dorosłego kota należy zapisać na szczepienie po roku od ostatniego, a kolejne wykonujemy już co 2-3 lata.

Na co szczepić kota?

Panleukopenia- bardzo groźna choroba wywoływana przez Parvowirusa. U młodych zwierzaków zbiera ogromne, śmiertelne żniwa. Objawami są gorączka, apatia, brak apetytu, intensywna, często krwista biegunka.

Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy -Herpeswiroza. Charakterystycznymi objawami są apatia, gorączka, kaszel, katar oraz zapalenie spojówek. Może doprowadzić do utraty gałki ocznej.

Calicivirus- składowa kociego kataru. Do objawów klinicznych zaliczamy owrzodzenie jamy ustnej, języka co skutkuje spadkiem apetytu oraz ogólnym osłabieniem.

Białaczka (FeLV) – zaliczana do szczepień dodatkowych. Zaleca się jej wykonanie u kotów wychodzących, ponieważ choroba przenosi się między innymi podczas kontaktu bezpośredniego, np. podczas walk kotów.

Chlamydioza- również zaliczana do szczepień dodatkowych. Atakuje głównie oczy i spojówki, powodując ich zaczerwienienie i obrzęk. U kotów hodowlanych może powodować problemy w rozrodzie.

Szczepienie na wściekliznę.

Właściciele psów mają obowiązek zaszczepić swojego pupila w terminie do 30 dniu od dnia ukończenia przez psa 3 miesiąca życia. Następnie każde szczepienie powinno mieć miejsce co 12 miesięcy.

Koty wychodzące zaleca się szczepić przeciwko wściekliźnie co 2-3 lata.

Jest to rodzaj szczepienia, który jest wymagany w przypadku przewozu zwierząt zagranicę i musi być wpisany do paszportu.

Wścieklizna jest zoonozą, to znaczy chorobą odzwierzęcą. Jest śmiertelna zarówno dla ludzi, jak i dla zwierząt, dlatego profilaktyka szczepień oraz dbanie o jej regularność są bardzo ważne.

Jak wygląda szczepienie?

Najpierw zaczynamy od wywiadu z właścicielem. Zadawane są podstawowe pytania o stan zdrowia zwierzaka: czy w ostatnim tygodniu wystąpiły wymioty, biegunka, kaszel, nadmierny świąd, napady drgawkowe, cieczka/ruja, pogryzienia, czy dzieje się cokolwiek niepokojącego. Następnie lekarz wykonuje badanie kliniczne pacjenta. Na podstawie wywiadu oraz wyniku badania, lekarz weterynarii kwalifikuje lub nie, czworonoga do szczepienia. Iniekcje wykonuje się podskórnie, nie są one bolesne.

Czy szczepienie jest bezpieczne?

Po szczepieniu zwierzak może być osowiały, mogą pojawić się pojedyncze wymioty oraz luźniejszy stolec. Takie objawy mogą utrzymywać się do 2-3 dni. Jeśli sytuacja ulegnie zaostrzeniu, co ma miejsce bardzo rzadko, wskazana jest wizyta kontrolna. Niewielki odsetek zwierząt boryka się z reakcją poszczepienną, to znaczy, że w krótkim czasie od iniekcji pojawiają się objawy takie jak: obrzęk kufy, opuchlizna wokół oczu, zaczerwienienia skóry, świąd. W skrajnych przypadkach mogą dołączyć się problemy oddechowe. W takim przypadku należy pilnie udać się na wizytę. Po zaordynowaniu leków pacjentowi i ustabilizowaniu jego stanu w karcie pacjenta zostaje zapisany rodzaj szczepionki, tak oby uniknąć jej podania w przyszłości, co zminimalizuje ryzyko ponownego wystąpienia objawów.

Czy szczepić psa i kota?

Oczywiście! Szczepienia chronią zwierzaki przed groźnymi dla ich życia i zdrowia chorobami.

Zapraszamy na wizytę w celu rozpisania kalendarza szczepień Twojemu pupilowi!





Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!