Blog


30 listopada 2020

Jak przygotować zwierzęta do Sylwestra?

Naprawdę ciężko jest określić, jak bardzo sezon sylwestrowy może być stresujący dla naszych zwierząt. Jako właściciele zwierząt domowych, chcemy dla nich jak najlepiej, ale jednocześnie chcielibyśmy świętować  Nowy Rok bez obaw o ich komfort. Wypełnianie domów rodziną i przyjaciółmi jest dla nas cudowne, ale może nie być tak samo odebrane przez nasze zwierzęta. Są one przyzwyczajone do swoich codziennych zajęć – mogą nie wiedzieć, jak reagować na nowe sytuacje z dużą ilością hałasu i nowymi ludźmi. Oto kilka wskazówek, jak przygotować nasze zwierzaki na obchody Nowego Roku.

Pierwszy krok

Zapewnij swojemu zwierzakowi „bezpieczną przystań” – miejsce, w którym może się schować i poczuć komfortowo. To miejsce powinno być zawsze dostępne, gdy czują się zagrożone. Nie oznacza to zamykania zwierząt w pokoju lub w łazience! Jeśli masz koty, postaraj się zapewnić im wysokie miejsce do siedzenia. Jeśli masz psa, zapewnij mu miejsce z kocami, poduszką, jego ulubionymi zabawkami i legowiskiem. Można wykorzystać klatkę kenelową, jeśli zwierzaki są do niej przyzwyczajone i chętnie spędzają w niej czas.

Drugi krok

Możesz również zostawić ubranie, które pachnie jak Ty w ich bezpiecznej przystani, aby czuły się bardziej komfortowo dzięki Twojej pośredniej obecności.

Trzeci krok

Zostaw kilka pysznych smakołyków. Będą pozytywnie rozpraszać uwagę i pomogą zmniejszyć napięcie. Nie zdziw się, jeśli zwierzaki ich nie zjedzą. Stres czasami powoduje zahamowanie apetytu. Możesz na przykład użyć konga wypełnionego smaczkami.

Czwarty krok

Fajerwerki często są stresorem – wywołują lęki i fobie – u naszych zwierząt.  Zamknij wszystkie okna i zasłoń zasłony/ rolety. Pomieszczenie powinno być przyciemnione. W ten sposób częściowo też wyciszymy dźwięki otoczenia.

Piąty krok

Nigdy nie należy karać zwierzaka, ani zmuszać go do opuszczenia miejsca, w którym czuje się bezpiecznie. Spróbuj odwrócić jego uwagę, używając gier lub smakołyków, które zmieniają odczuwane emocje. Staraj się być tak spokojny, jak to tylko możliwe i nie wyrażaj stresu swoim zachowaniem.

Szósty krok

Bardzo przydatne okazują się feromony syntetyczne. Można użyć mgiełki, którą spryskuje się pomieszczenie, by uspokoić zwierzaka lub co najmniej tydzień przed Sylwestrem włożyć do kontaktu dyfuzor z wkładem. Oba preparaty są dostępne w naszej klinice – zapytaj lekarza lub recepcjonistkę.

Siódmy krok

Jeśli wiesz, że Twój zwierzak będzie nadmiernie niespokojny, porozmawiaj ze swoim lekarzem weterynarii. Może on zalecić lekarstwa lub suplementy diety, które pomogą pupilowi przezwyciężyć silny stres. Nie zwlekaj z wizytą do ostatniej chwili. Większość lekarstw i suplementów należy stosować z minimum tygodniowym wyprzedzeniem!

Upewnijmy się, że wszyscy domownicy dobrze się bawią, witając 2021 rok. Nawet jeśli jest to tylko zerknięcie spod wygodnego koca… 😊.

Zachęcamy do umówienia się u nas na Poradę sylwestrową, na którą nie trzeba przychodzić z pupilem.

Lekarz weterynarii zaleci najodpowiedniejsze środki, chroniące pacjenta.

Zadzwoń i umów się na konsultację: 734 188 188 


Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!