Blog


16 grudnia 2020

Intensywna terapia zwierząt – TKW24 Gdańsk

Na oddziale intensywnej terapii TKW24 lekarze i technicy weterynarii czuwają nad pacjentami 24h/ dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok. Lekarze ratują życie psów, kotów, zającowatych, gryzoni czy gadów. To miejsce zawsze zatłoczone, gdzie pracuje się na najwyższych obrotach. Każdy dzień przynosi nowe przypadki, a każdy pacjent to oddzielna historia i wyjątkowe emocje.

Czy wiesz, jacy pacjenci trafiają na oddział intensywnej terapii?

Naszymi pacjentami są zwierzaki, których stan zdrowia uznawany jest jako ciężki. Często są to psy lub koty z dusznością, z objawami neurologicznymi, po wypadkach komunikacyjnych lub po pogryzieniach. Najczęściej pojawiają się nagle i nieoczekiwanie. Ale my zawsze jesteśmy gotowi, aby im pomóc. W szpitalu dla zwierząt pracuje wiele osób, a na dyżurze nocnym ze zwierzętami zostaje lekarz i technik weterynaryjny. Natomiast pod telefonem czuwa chirurg, który przyjeżdża jeśli jest taka potrzeba o każdej porze – nawet w święta. 

Jak wygląda przyjęcie zwierzęcia do szpitala?

Pierwszy etap polega na ustaleniu stanu pacjenta (wykonujemy tzw. triage). Na podstawie kilku informacji jesteśmy w stanie stwierdzić, jak szybko musimy interweniować. Jeśli stan wymaga działania od razu, angażujemy do tego dużą ilość osób, bo każda sekunda ma znaczenie. Wszystkie czynności koordynują lekarze, natomiast ogrom pracy należy do techników weterynarii, którzy są niezastąpieni w sytuacjach kryzysowych.

Gdzie Twój zwierzak spędza czas podczas pobytu na oddziale intensywnej terapii?

Szpital jest podzielony na części, a psy i koty przebywają w osobnych salach, aby ograniczyć im stres i zapewnić pacjentom, jak największy komfort pobytu. Gdy zwierzak jest stabilny, trafia na swoje legowisko i warto podkreślić, że jest to miejsce specjalnie przygotowane. Każdy boks jest zawsze starannie czyszczony i dezynfekowany. Znajduje się w nim materac, a także ciepłe koce i podkład higieniczny. Dodatkowo wszystkie boksy wyposażone są w indywidualne oświetlenie dla ułatwienia monitorowania pacjentów.

Każdy pacjent w szpitalu ma swoją kartę z bardzo szczegółowymi informacjami nt. jego stanu

Tak samo, jak w ludzkim szpitalu, bardzo szczegółowo notujemy każdą nieprawidłowość. To właśnie na podstawie kart jesteśmy w stanie wychwycić subtelne zmiany u pacjenta, który przebywa na oddziale intensywnej terapii. Codziennie dla wszystkich zwierzaków drukowane są indywidualne karty z aktualnym leczeniem i zaleceniami na dzień. Notujemy na nich informacje dotyczące stanu zdrowia, takie jak: temperatura ciała, liczba oddechów czy apetyt.

Czy wiesz, że każdy pacjent ma przydzielonego technika?

To właśnie technik dba o to, żeby w miejscu spania zawsze było czysto i sucho. Także o to, by pacjent miał dostęp do świeżego jedzenia i picia oraz żeby każdy pies regularnie wychodził na spacer. Technicy w naszej klinice przechodzą szkolenie zakończone egzaminem, przygotowujące ich do pracy ze zwierzętami w stanie ciężkim. Dzięki nim lekarz w szybkim tempie dostaje informacje np. o pogorszeniu stanu zdrowia pacjenta i może natychmiast zareagować.

Zespół lekarzy intensywnej terapii to ludzie specjalnie kształceni w tym kierunku

W trakcie dyżuru, nad pacjentami czuwa lekarz intensywnej terapii odpowiedzialny za ustalenie diagnostyki, leczenie oraz monitoring. Opieka nad ciężkim pacjentem nie jest łatwa i „za kulisami” dzieje się naprawdę bardzo dużo. Medycyna ratunkowa i intensywna terapia to dziedziny szybko rozwijające się i co chwilę na świecie powstają nowe protokoły leczenia. Obowiązkiem lekarzy na naszym oddziale jest wprowadzenie najbardziej skutecznego sposobu postępowania, zgodnego z aktualnym stanem wiedzy. Lekarze działają w zespole, a każda poważna decyzja podejmowana jest wspólnie. Zespół to nie tylko lekarze intensywnej terapii, to również lekarze specjaliści z innych dziedzin, takich jak: radiologia, kardiologia, nefrologia, ortopedia, neurologia czy chirurgia.

Jesteśmy w stałym kontakcie z opiekunami

Szpital dla zwierząt w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej to miejsce, gdzie każdego dnia walczymy o życie i zdrowie pacjentów. Ale zawsze staramy się znaleźć czas, by umożliwić spotkanie opiekuna z pupilem. Umawiamy takie odwiedziny w czasie codziennych rozmów telefonicznych z klientami, które odbywają się do godziny 12:00. Te konsultacje są bardzo ważne, ponieważ opowiadamy o podjętym leczeniu, stanie zwierzęcia oraz dalszej hospitalizacji. Zależy nam, abyście byli na bieżąco o wszystkim informowani. Mamy bowiem świadomość, że pobyt w szpitalu to duże przeżycie tak dla zwierząt, jak i dla ich opiekunów.

Zdjęcie: 1. Zespół intensywnej terapii w sytuacji nagłej
Zdjęcie: 1. Zespół intensywnej terapii w sytuacji nagłej

Zdjęcie: 2. Codzienna praca w szpitalu dla zwierząt TKW24
Zdjęcie: 2. Codzienna praca w szpitalu dla zwierząt TKW24

Zdjęcie: 3. Każdy pacjent ma przydzielonego technika
Zdjęcie: 3. Każdy pacjent ma przydzielonego technika

Zdjęcie: 4. Technik weterynarii na intensywnej terapii
Zdjęcie: 4. Technik weterynarii na intensywnej terapii

Zdjęcie: Lekarz intensywnej terapii z pacjentem
Zdjęcie: Lekarz intensywnej terapii z pacjentem

Zdjęcie: Lekarz intensywnej terapii z pacjentem
Zdjęcie: Lekarz intensywnej terapii z pacjentem

Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!