Blog


11 lipca 2022

Gastropeksja profilaktyczna

Lek. wet. anestezjolog Anna Goc
Kierownik Bloku Operacyjnego

Wyobraź sobie miły, letni wieczór. Znajomi właśnie wychodzą z organizowanego przez Ciebie grilla, a Twój owczarek niemiecki merda ogonem i radośnie biega po ogrodzie czule ich żegnając. Kładziesz się spać, ale z tyłu głowy masz przeczucie, że stanie się coś nieoczekiwanego… Ze snu wybudza Cię hałas. Szukasz przyczyny i znajdujesz swojego najwierniejszego druha leżącego u stóp schodów. Dyszy. Skomle. Błagalnym wzrokiem prosi o ratunek…

Na co chorują duże psy?

W tym przypadku zapadła dramatyczna diagnoza – wyrok. Taka sama pada niestety dla wielu pacjentów w trakcie nocnego dyżuru w Trójmiejskiej Klinice Weterynaryjnej. Rozszerzenie i skręt żołądka i jelit u psa jest schorzeniem, które dotyka wielu naszych pacjentów – szczególnie dużych ras o głębokiej klatce piersiowej i szczupłej konstytucji ciała (owczarki niemieckie, berneńskie psy pasterskie, dogi niemieckie). Dla wielu z nich skręt może skończyć się przedwczesną śmiercią.Objawy skrętu żołądka psa to powiększenie obrysu jamy brzusznej (wzdęcie brzucha u psa), puste wymioty (pies wymiotuje pianą), dyszenie, nagłe osłabnięcie. Leczenie skrętu żołądka wykonuje się poprzez operacje odkręcenia żołądka i gastropeksji – czyli przyszycie żołądka u psa do ściany jego jamy brzusznej.

Zapobieganie skrętowi żołądka i jelit u psa

Na wystąpienie rozszerzenia i skrętu wpływają: (poza uwarunkowaniami anatomicznymi) nieprawidłowa dieta, łapczywe jedzenie i aktywność fizyczna po posiłku. Prawidłowe żywienie zwierząt predysponowanych do wystąpienia skrętu może być pierwszym z kroków do zapobiegania skrętowi żołądka i jelit. Podawanie mniejszych dawek jedzenia, wstrzymanie podaży wody po jedzeniu, unikanie pośpiechu podczas jedzenia i aktywności fizycznej, kiedy pies ma pełny żołądek – pomogą zmniejszyć ryzyko skrętu. Przestrzeganie tych zasad nie da jednak nam 100% pewności.

Gastropeksja – czyli przyszycie żołądka

Nowoczesną metodą profilaktyczną jest wykonanie gastropeksji – zabiegu, który polega na przyszyciu żołądka do ściany brzucha. Dzięki użyciu endoskopu zabieg możemy wykonać w sposób małoinwazyjny – chirurg zwierzęcy napełnia żołądek powietrzem przez kanał roboczy endoskopu, aby ułatwić sobie do niego dostęp. Następnie wykonuje ok. 4 cm cięcie po prawej stronie jamy brzusznej, uwidacznia ścianę żołądka, po czym przyszywa go do mięśni brzucha. Ze względu na małą inwazyjność zabiegu, pacjent wraca do zdrowia dużo szybciej niż przy tradycyjnych metodach.

Znieczulenie przy gastropeksji

Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym z zastosowaniem technik znieczulenia miejscowego – tak by pacjent miał najwyższy komfort w trakcie i po zabiegu. Dla większości zwierząt jest to tak zwana „chirurgia jednego dnia” co oznacza, że pacjent jest operowany i może wrócić do domu w tym samym dniu. Psiak zostaje zaopatrzony w kołnierz lub koszulkę oraz cały zestaw zaleceń – jasno tłumaczących dalsze postępowanie.

Zabieg u psa można wykonać jako zabieg izolowany (samodzielny) lub łączony z innym zabiegiem profilaktycznym, takim jak np. kastracja psa czy sterylizacja. Warto podkreślić, że zabieg gastropeksji jest wyjątkowo skuteczny – ryzyko wystąpienia skrętu spada poniżej 5%.

Świadomy opiekun

Jeśli Twój pupil:

  • jest szczupłej postury, należy do rasy predysponowanej lub jest w jej typie:
    • Berneński pies pasterski
    • Owczarek niemiecki
    • Dog niemiecki
    • Wyżły
    • Settery irlandzkie
    • Dobermany
  • jest po zabiegu splenektomii (usunięcia śledziony)
  • jest lękliwy, zestresowany

a Ty obawiasz się skrętu – zadzwoń i umów się na konsultację chirurgiczną, na której dowiesz się jak możemy pomóc Twojemu pupilowi.


Z tego artykułu dowiedziałeś się:

Co powoduje skręt żołądka u psa?

Chociaż dokładna przyczyna skrętu żołądka u psa nie jest poznana, zakłada się że czynniki anatomiczne, takie jak głęboka klatka piersiowa i szczupła konstytucja wraz z nieprawidłowym żywieniem mogą odgrywać największą rolę.

Jak wygląda skręt żołądka u psa?

Pierwsze, rzucające się w oczy objawy to nagła zmiana zachowania pacjenta, jego osłabnięcie, niepokój, ślinienie, tzw. puste wymioty. Wewnętrznie, żołądek ulega wzdęciu i obróceniu wokół własnej osi uciskając zaopatrujące go naczynia krwionośne, doprowadzając do uszkodzenia narządu oraz skutkując poważnymi zaburzeniami ogólnoustrojowymi.

Jak uniknąć skrętu żołądka u psa?

Uchronienie zwierzęcia w 100% nigdy nie jest możliwe, nie mniej jednak prawidłowe żywienie i wykonanie zabiegu profilaktycznej gastropeksji (czyli przyszycia żołądka do jamy brzucha) zmniejsza ryzyko wystąpienia schorzenia niemalże całkowicie.

Jakie psy mogą mieć skręt żołądka?

Predyspozycje rasowe obejmują pacjentów o szczupłej budowie ciała, z głęboką klatką piersiową, szczególnie tych w wieku podeszłym. Najczęściej są to: owczarki niemieckie, dogi niemieckie, wyżły weimarskie, berneńskie psy pasterskie i bernardyny, settery i duże pudle, ale także zwierzęta w typie tych ras. Nieczęsto zdarzyć się też może u psów ras małych (chihuahua), a także u kotów.

Jak leczyć skręt żołądka u psa?

Leczeniem ratującym życie jest zabieg chirurgiczny, który polega na odkręceniu żołądka i jego ufiksowaniu do ściany jamy brzusznej. Im wcześniej wykonany zostanie zabieg, tym większe jest prawdopodobieństwo przeżycia pacjenta.

Jakie są objawy skrętu kiszek u psa?

Objawy skrętu kiszek to nagłe zasłabnięcie, zaburzenia oddechowe, powiększenie obrysu jamy brzusznej, puste wymioty, ślinotok i nerwowość.

Czy pies może umrzeć od skrętu żołądka?

Ostre rozszerzenie i skręt żołądka jest stanem nagłym, zagrażającym życiu, który nie leczony może doprowadzić do poprzedzonej cierpieniem śmierci zwierzęcia.

in: Chirurgia,










Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!