Blog


2 grudnia 2019

Rehabilitacja zwierząt w TKW

Przywykliśmy do wysoko rozwiniętej medycyny weterynaryjnej. Wiemy, że aby wykonać zabieg ortopedyczny, potrzebujemy odpowiednio wykształconego chirurga ortopedy, aby zdiagnozować problemu z mięśniem sercowym, potrzebujemy pomocy doświadczonego kardiologa, a jeśli naszego pupila boli ząb, wiemy, że możemy skorzystać z pomocy psiego stomatologa. Jednak kiedy słyszymy, że ktoś z naszych znajomych uczęszcza na rehabilitację ze swoim psem, prowadzi go na masaż czy wykupił karnet na bieżnię wodną, to pojawia się zdziwienie i masa pytań.

W tym artykule, postaram się wyjaśnić, w jaki sposób my jako dział zoofizjoterapii jesteśmy w stanie pomóc Państwa zwierzętom, a także postaram się przybliżyć jakie usługi jesteśmy w stanie zaoferować.

Celem zoofizjoterapii jest redukcja bólu bez stosowania środków farmakologicznych (które m.in obciążają narządy) (lub przy ograniczonej ich ilości) i w efekcie poprawa jakości życia zwierzęcia. Jesteśmy w stanie przyspieszyć proces zdrowienia po wypadkach komunikacyjnych, zabiegach chirurgicznych, kontuzjach sportowych, problemach neurologicznych, degeneracyjnych, pomagamy również w chorobach związanych ze starzeniem się naszych czworonożnych przyjaciół. Jesteśmy też skuteczni w walce z otyłością.

Nie jesteśmy zdani tylko na siebie, ściśle współpracujemy z pozostałymi specjalistami, więc nie należy się dziwić, jeśli fizjoterapeuta wysyła pacjenta na konsultacje do lekarza weterynarii i odwrotnie, kiedy to lekarz weterynarii kieruje pacjenta na rehabilitację, na przykład po wykonaniu zabiegu chirurgicznego.

Jeżeli mówimy o przypadkach ortopedycznych, możemy zaoferować kombinację kilku metod fizjoterapeutycznych, które wykonamy w naszym gabinecie, ale też pokażemy właścicielowi pakiet ćwiczeń, które może wykorzystać w domu, samodzielnie ćwicząc ze swoim pupilem. Bardzo często wykonujemy też prezentację masażu, który z powodzeniem można wykonywać w domu.

W naszym gabinecie oferujemy usługę masażu, który ma za zadanie zwiększyć i poprawić krążenie krwi, pozbyć się nadmiernych napięć mięśni i rozluźnić czworonoga. Ćwiczenia bierne i czynne, pracę na specjalistycznych poduszkach sensorycznych (co pozytywnie wpływa na  koordynację i równowagę), a także jest doskonałym treningiem dla mięśni. Do ćwiczeń używamy również przeszkód, takich jak cavaletti, jeśli chcemy popracować na przykład nad wydłużeniem wykroku u zwierzęcia lub poćwiczyć zginacze i prostowniki.

Pracujemy nie tylko siłą i sprawnością naszych rąk. Używamy również urządzeń specjalnie do tego przeznaczonych.

Wykonujemy:
magnetoterapię, która poprawia ukrwienie, zmniejsza obrzęki, działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, przyspiesza leczenie złamań, regeneruje tkankę nerwową, a także poprawia regenerację tkanek miękkich.
– laseroterapię, która w zależności od ustawień, działa przeciwbólowo, regenerująco i przeciwobrzękowo. Używamy jej również przy trudno gojących się ranach.

hydroterapię, czyli bieżnię wodną, która fantastycznie sprawdza się w wielu schorzeniach. Zanurzając zwierzaka w wodzie znacznie zmniejszamy względny ciężar jego ciała, przez co układ ruchu pracuje w bardzo dużym odciążeniu. Dbamy o stawy, a mięśniowo pracujemy bardzo wydajnie. Szczególnie polecana po zabiegach chirurgicznych, np. po zerwaniu więzadła krzyżowego czy u psów dysplastycznych, a także przy odchudzaniu czy budowaniu mięśni.

– dysponujemy również bieżnią suchą, falą uderzeniową czy elektroterapią.

Nie każdy ból, musi zostać pokonany wyłącznie przez środki farmakologiczne. Nie każda kontuzja, musi przekreślać przyszłe plany sportowe. Wiele z dolegliwości ma przyczynę w zupełnie niespodziewanym miejscu, czasami wystarczy wymasować napięty mięsień i wdrożyć kilka ćwiczeń, aby uniknąć poważnych kontuzji czy przeciążeń w przyszłości.





Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!