Blog
tech. wet. Iga Dobrzelecka & lek. wet. Aleksandra Misztal

28 stycznia 2021

Transfuzja krwi w świecie weterynarii

Medycyna weterynaryjna to nie tylko rutynowe wizyty w gabinecie, ale także oddziały intensywnej terapii, czyli miejsca, gdzie lekarze weterynarii podejmują setki ciężkich decyzji. Wszystko, aby uratować małego pacjenta. A transfuzja krwi jest jednym z wielu zabiegów ratujących życie.

Już od dawna transfuzja była stosowana w medycynie weterynaryjnej. Pionierem na tej płaszczyźnie był Richard Lower, który w roku 1665 zdecydował się w celach terapeutycznych podać psu jednostkę krwi. Ale dopiero w latach 50 XX w. krwiolecznictwo stało się rutynową metodą leczenia zwierząt. Od tego czasu prężny rozwój technologiczny pozwolił na zakładanie weterynaryjnych banków krwi. Pierwsze z nich powstawały w Stanach Zjednoczonych z zamysłem odejścia od transfuzji bezpośredniej (organizm – organizm). Stał za nimi organ powołany w 1991 r. – Association of Veterinary Hematology and Transfusion Medicine – ustanawiający zasady transfuzjologii. Na początku XXI w. inicjatywa banku krwi została poruszona również w Europie.

Patrząc dzisiaj na zawansowany rozwój hematologii weterynaryjnej, możemy korzystać z krwi oraz innych preparatów krwiopochodnych w intensywnej terapii leczenia zwierząt.

Grupy krwi psów i kotów

U zwierząt, tak jak u ludzi grupy krwi ustalone są występowaniem określonych antygenów na błonie czerwonych krwinek.

  • PSY – posiadają osiem antygenów oznaczonych jako DEA ( Dog Erythrocyte Antigen), z czego DEA1 ma trzy warianty. Określa się je: DEA1, DEA2, DEA3 aż do DEA8. Jednakże największy potencjał antygenowy posiada DEA1. Przetoczenie czerwonych krwinek niezgodnych w obrębie danych antygenów może doprowadzić do ostrych reakcji hemolitycznych oraz wstrząsu. Przed każdą donacją wykonuje się oznaczenie grupy DEA1, a także próbę serologicznej zdolności dawcy i biorcy.
  • KOTY – antygeny powierzchniowe na erytrocytach są podzielone na trzy grupy krwi (A, B, AB). Czynnik A jest dziedziczony dominująco w stosunku do czynnika B, stąd najpopularniejszą grupą krwi jest grupa A. Natomiast grupa B często występuje w obrębie określonej rasy, gdzie połączone są osobniki, posiadające dwa recesywne allele grupy B m.in. koty brytyjskie, devon rex czy też angory tureckie. Grupę AB możemy śmiało nazwać unikatową, wiąże się z dziedziczeniem rzadko występującego allelu AB. Dobranie odpowiedniej grupy krwi dawcy jest bardzo ważne, ponieważ koty wytwarzają przeciwciała przeciwko antygenom grupy, której same nie posiadają.

Donacja w weterynarii

Donacja odbywa się w warunkach szpitalnych pod czujnym okiem lekarza weterynarii. Od dawcy pobiera się określoną ilość krwi pełnej, zależnie od gatunku: u psa do 450 ml, u kota do 50 ml. Po udanej donacji zwierzak dostaję kroplówkę, aby uzupełnić objętość płynów w organizmie. Samo pobieranie krwi od dawcy może odbywać się w znieczuleniu, za zgodą właściciela. W większości przypadków może zniwelować to stres związany z donacją i pobytem w szpitalu. U kotów natomiast premedykacja jest wymagana.

Honorowy Dawca psi – wymagania do spełnienia

Jeśli myślisz o tym, żeby Twój pies został Honorowym Dawcą, koniecznie sprawdź, czy spełnia wymagania. Oto one: waga min. 25 kg, wiek między 1–8 lat, regularnie szczepiony na choroby zakaźne (wymagana dokumentacja), odrobaczany, zabezpieczony przed pchłami i kleszczami, zdrowy, o spokojnym, przyjaznym usposobieniu, nie przyjmujący żadnych leków.

Jakie warunki musi spełniać Honorowy Dawca koci?

Także od kotów wymagane jest wiele cech, by mogły zostać dawcą krwi. Jest to waga min. 4 kg, wiek między 1–8 lat, regularnie szczepiony na choroby zakaźne (wymagana dokumentacja), odrobaczany, niewychodzący z domu, zdrowy, o spokojnym, przyjaznym usposobieniu i który nie przyjmuje żadnych leków.

Kiedy Honorowy Dawca NIE MOŻE oddać krwi?

Zdarza się, że opiekun chciałby, aby jego pupil został dawcą. Ale nie zawsze jest to możliwe. Dzieje się tak na przykład w przypadku, gdy w przeszłości chorował na ciężką chorobę ogólnoustrojową bądź poddany był transfuzji. W okresie ciąży, 3 miesiące po porodzie, w okresie laktacji, cieczki, a także 3 dni po jej zakończeniu. W okresie tygodnia po szczepieniu i odrobaczeniu, mniej niż 2 tygodnie po przebytej antybiotykoterapii. Od 2 tygodni do 2 miesięcy po przebytych zabiegach chirurgicznych. Warto o tym pamiętać przed zgłoszeniem zwierzaka na ochotnika.

Badania podczas kwalifikacji na Honorowego Dawcę Krwi

  • Wizyta u lekarza weterynarii.
  • Oznaczenie grupy krwi.
  • Rozmaz krwi.
  • Podstawowe badanie krwi oraz badania:

— u psów pod kątem czynników zakaźnych: Dirofilaria immitis, Ehrlichia canis, Babesia canis, Anaplasma, Borrelia burgdorferi;

— u kotów wykluczenie obecności zakażenia wirusami FIV, FeLV oraz mykoplazmami hemotropowymi.

Co otrzymują dawcy Trójmiejskiego Weterynaryjnego BANKU KRWI?

  • Bezpłatne badanie kliniczne oraz podstawowe badanie krwi przy każdej donacji.
  • Darmowe szczepienie przeciwko wściekliźnie – dla Honorowych Dawców Krwi.
  • Po 3 donacjach w ciągu roku – bezpłatnie wybrana konsultacja specjalistyczna.
  • Puszka wysokoenergetycznej karmy przy każdej donacji.
  • Odznaka Honorowego Dawcy Krwi na obrożę.
  • Dołączenie do grona SUPERBOHATERÓW – publikacja zdjęcia na Facebooku Trójmiejskiego Weterynaryjnego Banku Krwi.
  • Darmowa krew w przypadku wskazania do transfuzji.

Serdecznie zachęcamy do udziału w naborach, o których będziemy na bieżąco informować.

Zapraszamy do obserwowania social mediów: https://www.facebook.com/weterynaryjnybankkrwi.

in: Bank krwi,
Honorowi Dawcy Krwi - Psy
Honorowi Dawcy Krwi - Psy





 Donacja zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych
 Donacja zawsze odbywa się w warunkach szpitalnych

Koty też mogą zostać dawcami krwi
Koty też mogą zostać dawcami krwi

Superbohaterowie – psy i koty oddają krew!
Superbohaterowie – psy i koty oddają krew!

Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!