Blog


21 sierpnia 2019

Dlaczego profilaktyka naszych pupili jest tak ważna?

Każdy świadomy właściciel czworonoga wie, że po nabyciu nowego przyjaciela powinien udać się na pierwszą wizytę do lekarza weterynarii. Lekarz udziela wtedy fachowych informacji co do kalendarza szczepień oraz profilaktyki przeciwpasożytniczej psa lub kota.

Na szczęście można zauważyć coraz większą liczbę opiekunów dla których bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie pupila do zdrowego życia. Szczepienia przeciwko chorobom zakaźnym poza wścieklizną nie są obowiązkowe, ale chronią zwierzaki, przed często katastrofalnymi skutkami chorób wirusowych. Najbardziej na zachorowanie wrażliwe są zwierzęta młode, dlatego zapytajmy zawsze naszego zaufanego lekarza weterynarii czy nasz zwierzak jest właściwie zabezpieczony przeciwko chorobom zakaźnym.

Bardzo ważne jest, że szczepieniom poddajemy tylko te zwierzaki, które w badaniu klinicznym nie wykazują odchyleń od norm oraz zostały uprzednio odrobaczone.

Regularne stosowanie preparatów przeciwko pasożytom wewnętrznym pozwala ograniczyć ryzyko inwazji wielu pasożytów jelitowych. Zwierzęta, które cierpią z powodu chorób pasożytniczych często są w złej kondycji ogólnej, mają współtowarzyszącą anemię, problemy żołądkowo jelitowe a co za tym wszystkim idzie mają dużo niższą odporność. Razem z rutynowym stosowaniem preparatów przeciwpasożytniczych coraz częściej mówi się również o okresowych badaniach laboratoryjnych kału. Badania takie pozwalają poszerzyć możliwości skutecznej profilaktyki. Poprzez dbałość o stan zdrowia naszych czworonogów, dbamy również o swoje zdrowie, gdyż są choroby, którymi zwierzak może nas zarazić.

Kolejną ważną częścią profilaktyki zdrowotnej jest regularne stosowanie preparatów, które mają na celu zapobiegać inwazji pasożytów zewnętrznych (skórnych). Coraz częściej się słyszy o chorobach odkleszczowych tj. borelioza, anaplazmoza czy np. babesioza. Jest to istotny obecnie problem, gdyż niektóre z chorób odkleszczowych pomimo podjętej celnej diagnostyki i szybkiego leczenia bywają śmiertelne Pamiętajmy zatem o regularnym stosowaniu preparatów przeciwkleszczowych i przeciwpchelnych u naszych zwierząt przez cały rok!

Pasożyty to nie wszystko!

Przykład wielu pacjentów pokazuje jak często przy okazji podstawowych badań krwi wykrywamy poważne choroby zupełnie przypadkiem. Słyszymy wówczas: „ Przecież pies czuje się dobrze, ma apetyt, biega, chętni się bawi” , „Nasz kot to okaz zdrowia „ A jednak okazuje się, że zwierzę cierpi na poważną chorobę, która we wczesnym stadium nie daje objawów, a w późniejszym niemalże nie daje szans na wyleczenie.

Koma jest świetnym przykładem na to, że warto wykonywać badania profilaktyczne. Pozwala to przede wszystkim szybko wykryć wszelkiego rodzaju choroby i schorzenia, a co najważniejsze zastosować odpowiednie leczenie. Opiekunowie Komy zgłosili się na badanie krwi chcąc sprawdzić, czy mogą bezpiecznie podać tabletkę zabezpieczającą przed pasożytami zewnętrznymi. Badania wykazały poważne zaburzenia w gospodarce jonowej. Pacjentka czuła się bardzo dobrze i w badaniu klinicznym nie wykazywała odchyleń od normy, w związku z tym zdecydowaliśmy o powtórzeniu badań za 2 tygodnie. Powtórne badanie znowu pokazało zaburzenia w jonach – lek. wet. Paulina Strychalska skierowała Komę na test stymulacji ACTH, który potwierdził przypuszczenia – choroba Addisona. Choroba ta polega na niedoczynności kory nadnerczy, organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie hormonów niezbędnych do życia. Nieleczona lub zdiagnozowana za późno może prowadzić do śmierci. W tej chwili Koma przyjmuje leki zlecone przez lek.wet. Paulinę Strychalską i czuje się bardzo dobrze.
Regularne badania profilaktyczne mogą uratować życie człowiekowi i ta sama zasada obowiązuję u zwierząt. Pamiętajmy o tym Drodzy Opiekunowie!

Szczegóły badań profilaktycznych na stronie laboratorium, zapraszamy!

Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!