Blog


11 maja 2018

Babeszjoza, czyli MAŁY KLESZCZ DUŻY PROBLEM!

Babeszjoza to jedna z najgroźniejszych chorób przenoszonych przez kleszcze. Niezdiagnozowana i nieleczona może doprowadzić do ciężkich powikłań a nawet śmierci. Czym jest ta choroba? Jakie są jej objawy? Jak się przed nią chronić?

Przyczyną babeszjozy występującej  u psów jest pierwotniak Babesia canis, który wraz ze śliną kleszcza wnika do czerwonych krwinek żywiciela i powodują ich rozpad, w wyniku czego pojawia się niedokrwistość, czyli anemia.

Objawy chorobowe z początku przypominają zwykłe przeziębienie. Zwierzę staje się apatyczne, niechętne do zabawy, nie ma apetytu, pragnienia,pojawia się  gorączka. Czasami występuje biegunka i wymioty. Charakterystycznym objawem jest mocz podbarwiony na kolor brunatny.

Rozpoznanie stawia się na podstawie badania krwi. Stwierdza się obniżenie liczby płytek krwi oraz niedokrwistość. W rozmazie krwi w erytrocytach widoczne są stadia rozwojowe pierwotniaka.

W leczeniu babeszjozy ważne jest równoczesne prowadzenie leczenia przyczynowego i wspomagającego. Leczeniem przyczynowym jest zastosowanie leków pierwotniakobójczych. Leczeniem wspomagającym jest nawadnianie a jeśli zaistnieje potrzeba także transfuzja krwi.
Choroba ta jeśli nie jest leczona prowadzi do śmierci zwierzęcia .Jeżeli leczenie wdrożone jest zbyt późno można spodziewać się wielu powikłań, np. niewydolność nerek lub wątroby.
Po przechorowaniu nie dochodzi do wykształcenia odporności. Pies nadal jest wrażliwy na zarażenie pierwotniakiem.

Podstawą jest skuteczna profilaktyka przeciwkleszczowa! Na rynku dostępne są preparaty na kark zwierzęcia (krople spot-on), obroże oraz tabletki.
Kleszcze występujące w Polsce nie są ciepłolubne. Szczyt aktywności przypada na zakres od 8 do 12 stopni Celsjusza. Zatem zadbaj o profilaktykę przeciwkleszczową już od początku marca!

Pamiętaj lepiej jest zapobiegać niż leczyć!

Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!