Blog


19 maja 2016

Dieta lekkostrawna dla psa

Dieta lekkostrawna dla psa

Tak jak u ludzi, tak i u psów sposób odżywania ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Optymalna dieta powinna być dobrze zbilansowana, odpowiednio strawna, a także dostosowana do wieku i stopnia aktywności zwierzęcia. Musi zapewniać odpowiednią dawkę energii, dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białka, węglowodany, tłuszcze, witaminy, mikro- i makroelementy) we właściwych proporcjach. Trzeba również pamiętać, że właściwa dieta bywa kluczowa w leczeniu i profilaktyce niektórych schorzeń, a sposób odżywiania nie pozostaje bez wpływu na zdrowie psa. Oczywiście, wprowadzenie specjalnej diety powinno być skonsultowane  z lekarzem weterynarii. Sprawdźmy, w jakich sytuacjach warto przestawić psa na pokarmy lekkostrawne i jak przygotowywać posiłki przy tego rodzaju diecie.

Jakie są wskazania do diety lekkostrawnej?

Zmiana diety na lekkostrawną może być korzystnym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku psów, które zmagają się z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego – chodzi zarówno o stany tymczasowe (np. niegroźne zatrucie pokarmowe), jak i przewlekłe. Wskazaniami do takiej diety są np. utrata apetytu, problemy trawienne, cukrzyca, niewydolność trzustki, stany zapalne żołądka, choroba wrzodowa, nowotwory przewodu pokarmowego. Lekkostrawne posiłki powinny być podawane również w trakcie rekonwalescencji (po przebytych zabiegach, operacjach, chorobach), kiedy organizm jest osłabiony, a także w sytuacjach, gdy u psa pojawiają się takie dolegliwości jak biegunka czy wymioty. Dietę lekkostrawną warto stosować u psów niedożywionych i wychudzonych (aby stopniowo przywrócić normalną pracę układu pokarmowego) i otyłych (aby przywrócić odpowiednią wagę), a także u psich seniorów.

Posiłki w diecie lekkostrawnej

Dieta lekkostrawna to dieta, która polega na zmniejszeniu ilości tłuszczów w posiłkach na rzecz wysokiej jakości, łatwo przyswajalnego białka. Musi pokrywać dzienne zapotrzebowanie czworonoga na kalorie, nie obciążając przy tym organizmu. W sklepach zoologicznych dostępne są specjalne karmy dla psów z problemami trawiennymi – zbilansowane, dostarczające wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dobrze przyswajalne, charakteryzujące się niską zawartością tłuszczów i podwyższoną zawartością białka. Można również samodzielnie przygotowywać posiłki, np. dla urozmaicenia diety. O czym trzeba pamiętać? Dieta lekkostrawna powinna składać się w ok. 80% z białka zwierzęcego. Najlepsze będzie gotowane, chude mięso, np. z indyka, kurczaka, królika, a także cielęcina lub ryby (surowe mięso jest ciężkostrawne). Pozostałe 20% powinny stanowić lekkostrawne, bogate w błonnik warzywa i owoce, także gotowane (np. marchewki, jabłka). Kasza i ryż w niewielkich ilościach dostarczą psu węglowodanów.

W jaki sposób karmić psa z problemami trawiennymi?

Czworonogi cierpiące na problemy ze strony układu pokarmowego mogą nie mieć apetytu, dlatego warto urozmaicać posiłki. Trzeba również pamiętać, że ważne jest nie tylko to, co podajemy psu do jedzenia, ale również, jak to robimy. Posiłki nie powinny być zbyt duże. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest podawanie mniejszych porcji, za to częściej. W przypadku biegunki lub wymiotów najlepiej zacząć od małych ilości pokarmu i stopniowo zwiększać porcje. W ten sposób unikniemy obciążenia układu pokarmowego, a dostarczymy psu kalorii i niezbędnych składników odżywczych. Aby uniknąć odwodnienia, pies powinien mieć cały czas dostęp do świeżej wody. Jeśli pije niechętnie, warto dodać do posiłku wywar, np. z gotowanego mięsa.

in: Porady,
Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!