Blog


29 lipca 2024

Pacjent, który nie chodzi – choroba krążka międzykręgowego (IVDD) u psów

Czym jest choroba krążka międzykręgowego?

Choroba krążka międzykręgowego, znana również jako dyskopatia, odnosi się do przepukliny krążka międzykręgowego w kręgosłupie. Czasami nazywana jest także „wypadnięciem dysku„. Każdy pies może cierpieć na IVDD, tak jak jest to u ludzi. Jest to stan poważny, mogący powodować skrajny ból i prowadzić do paraliżu.
Choć nie można całkowicie zapobiec IVDD, można zmniejszyć ryzyko i nauczyć się, jak najlepiej opiekować się chorym psem.

 

Co to jest choroba krążka międzykręgowego?

Choroba krążka międzykręgowego jest procesem degeneracyjnym związanym z wiekiem, wpływającym na rdzeń kręgowy psa.
Kręgi kręgosłupa oddzielone są krążkami międzykręgowymi, które działają jak amortyzatory, chroniąc rdzeń kręgowy przed wstrząsami. Kiedy jeden z tych krążków ulega podrażnieniu, przemieszczeniu, spuchnięciu, stwardnieniu lub pęknięciu, może to uszkodzić rdzeń kręgowy. Powoduje to silny ból pleców i nieprawidłowe przewodzenie nerwowe. Mięśnie wokół tego obszaru mogą się napiąć, aby wyrównać stabilizację.
Typ problemów neurologicznych zależy od miejsca, w którym doszło do zmiany. IVDD może wystąpić w odcinku szyjnym, górnej części pleców, środkowej części pleców, dolnej części pleców (odcinek lędźwiowy) oraz w okolicy ogona.

 

Jakie są objawy IVDD u psów?

Objawy IVDD mogą się różnić: od łagodnego po silny ból lub całkowity paraliż i będą zależeć od dokładnej lokalizacji przepukliny lub pęknięcia krążka.
IVDD może mieć przebieg przewlekły, gdy stan psa stopniowo się pogarsza lub może to być nagły problem, wymagający natychmiastowej pomocy. Jeśli Twój pies nagle zaczyna ciągnąć kończynę lub ma trudności z normalnym chodzeniem, należy natychmiast udać się do lekarza weterynarii. Brak szybkiego leczenia ostrej IVDD może skutkować trwałym paraliżem wszystkich czterech kończyn.
Objawy:

  • Kulawizna lub chwiejny chód (ataksja)
  • Stawianie łapy na niewłaściwej stronie
  • Ciągnięcie jednej lub więcej kończyn
  • Wciągnięty brzuch/wygięte plecy
  • Obniżona głowa i/lub trudność w skręcaniu głowy
  • Niemożność ruchu lub stania
  • Drżenie
  • Nadwrażliwość na dotyk/ból pleców
  • Nietrzymanie moczu

Co powoduje „wypadnięcie dysku” u psów?

IVDD jest często chorobą dziedziczną. Najczęściej występuje u małych do średnich psów o krótkich kończynach i wydłużonych plecach, takich jak jamniki, shih tzu, pekińczyki, lhasa apso i beagle. Każda rasa może być dotknięta, ale małe rasy są bardziej podatne.
Urazy również mogą prowadzić do IVDD. Psy z predyspozycjami genetycznymi są bardziej narażone na rozwój IVDD po urazie, takim jak upadek. U niektórych psów z istniejącą chorobą może dojść do ostrej przepukliny krążka po prostu przez skok w niewłaściwy sposób.

Jak diagnozuje się IVDD u psów?

Jeśli Twój pies wykazuje jakiekolwiek objawy „wypadnięcia dysku”, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Weterynarz rozpocznie od dokładnego wywiadu medycznego, pytając o tryb życia, wcześniejsze problemy zdrowotne i obecne objawy. Następnie przeprowadzi pełne badanie fizykalne.
Częścią tego procesu będzie badanie neurologiczne. Lekarz oceni funkcje motoryczne, odruchy, reakcje na manipulację łapami i kończynami oraz zdolność do stania i prawidłowego umieszczania łap na podłożu. Będzie także obserwować psa podczas chodzenia (lub próby chodzenia, w zależności od nasilenia objawów).

Jak leczyć chorobę krążka międzykręgowego?

Leczenie zależne jest od stopnia nasilenia objawów.
Leczenie łagodnego IVDD:

  • Jeśli objawy są łagodne i pies nie stracił funkcji motorycznych, lekarz weterynarii może początkowo zalecić leczenie przeciwzapalne, środki rozluźniające mięśnie oraz odpoczynek.
  • Ważne jest, aby pies odpoczywał przez zalecany przez weterynarza czas. Oznacza to pozostawanie w klatce kennelowej lub małym pomieszczeniu, bez spacerów, biegania i skakania.
  • Krótkie spacery na smyczy są dozwolone tylko w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych.
  • Kolejne wizyty kontrolne mogą pomóc określić, czy jest to ostry czy przewlekły przypadek IVDD.

Leczenie zaawansowanego IVDD:

  • Jeśli funkcje motoryczne psa są poważnie upośledzone, zaleca się zaawansowaną diagnostykę. Lekarz weterynarii może skierować Was do neurologa weterynaryjnego lub chirurga weterynaryjnego.
  • Podczas gdy pies jest pod narkozą, wykonuje się tomografem komputerowym (TK).
  • Badanie to pomaga wykluczyć inne problemy, takie jak guzy i złamania.
  • Jeśli wyniki badań wskazują na dyskopatię, może być konieczna operacja. Diagnostyka obrazowa umożliwia dokładne zlokalizowanie miejsca uszkodzenia krążka, co pozwala chirurgowi wiedzieć, w którym miejscu kręgosłupa przeprowadzić operację.

Jakie są rokowania dla psów z dyskopatią?

Większość psów całkowicie zdrowieje po operacji, jednak niewielki odsetek pacjentów nie odzyskuje pełnej funkcjonalności kończyn. Rokowania zależą od stopnia zaawansowania choroby i cech indywidualnych. Ból po operacji jest zwykle mniej dotkliwy niż ból przed nią. Lekarze regulują ból pooperacyjny za pomocą różnych leków przeciwbólowych.
Szwy na plecach można usunąć po dwóch tygodniach, a wiele psów może wtedy chodzić, nawet jeśli nieco chwiejnie. Tak jak u ludzi po operacji kręgosłupa, pełne zdrowienie może zająć kilka miesięcy. Fizjoterapia przyspiesza proces zdrowienia u wielu psów, musi być jednak dobrana przez specjalistę indywidualnie pod pacjenta.

Jak zapobiegać IVDD?

Dyskopatia nie jest całkowicie możliwa do uniknięcia. Jednak istnieją sposoby na zminimalizowanie ryzyka u psów predysponowanych do tej choroby:

  • Nadwaga może przyczyniać się do IVDD, więc utrzymuj wagę psa pod kontrolą.
  • Staraj się ograniczyć ryzyko urazów skokowych, pozwalając psu wchodzić i schodzić z mebli lub schodów za pomocą ramp lub niskich schodków przeznaczonych dla psów.
  • Używanie szelek zamiast obroży może zmniejszyć ryzyko IVDD w okolicy szyi.
  • Najważniejsze, aby pies regularnie odwiedzał weterynarza na coroczne badania. Lekarz weterynarii może wykryć drobne zmiany wskazujące na IVDD, zanim stanie się to poważnym problemem. Pozwoli to na wczesne leczenie, zapobiegając bólowi i unieruchomieniu spowodowanemu przez IVDD w przyszłości.

 

W naszej klinice możecie umówić się na diagnostykę w kierunku dyskopatii.

 

lek.wet. Piotr Panek w trakcie zabiegu
lek.wet. Piotr Panek w trakcie zabiegu

Zabieg
Zabieg

Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!