Blog


25 lutego 2020

Kleszcze w natarciu!

Przyjęło się sądzić , że zimą kleszcze nie stanowią problemu. Wielu  opiekunów na okres zimowy zdejmuje obróżki przeciwkleszczowe, zapomina o zakraplaniu preparatów czy podawaniu tabletki.

Nic bardziej błędnego. Kleszcze zimą nie  zasypiają, owszem ich aktywność jest mniejsza choć przy obecnej aurze i na to nie można do końca liczyć. Ryzyko zapadnięcia na choroby odkleszczowe istnieje cały rok, natomiast nasila się od wiosny do późnej jesieni.

Kleszcze preferują środowisko wilgotne, obfitujące w roślinność dlatego bytują w ściółce, a w poszukiwaniu żywicieli wspinają się na trawy, krzewy, czasem nawet na drzewa, skąd łatwiej im przedostać się na swą „ofiarę”. Wykorzystują do tego zmysły powonienia i temperatury, dzięki czemu bez problemu znajdują swoich potencjalnych żywicieli.

Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Przez swoje niewielkie gabaryty są często niezauważane, a dodatkowo podczas procesu wkłuwania się w ofiarę znieczulają miejsce wkłucia by móc spokojnie żerować.

http://tkw24.pl/wp-content/uploads/2020/02/1_Kleszcz-wedrujacy-w-strone-osoby-kamerujacej-go-gdyz-wykryl-cieplote-ciala..mp4

Kleszcze to roztocza przenoszące choroby bakteryjne, wirusowe, a także pierwotniacze. Niektóre gatunki  mogą również wprowadzić do organizmu żywiciela neurotoksynę powodującą objawy neurologiczne, w tym paraliż.

W naszej szerokości geograficznej choroby odkleszczowe z którymi najczęściej mamy do czynienia  u psów to babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i erlichioza

W skrócie przedstawiamy charakterystykę poszczególnych chorób:

Babeszjoza wywołana przez pierwotniaka z rodzaju babesia dostaje się do organizmu, jak w przypadku pozostałych chorób odkleszczowych w czasie ukąszenia.  Największe ryzyko zakażenia występuje jeśli kleszcz żeruje na psie dłużej niż dobę, jednak znane są przypadki gdy do zakażenia dochodziło wcześniej. Objawy kliniczne statystycznie najczęściej  obserwujemy w ciągu 3-7 dni od ukąszenia. W przypadku tej choroby, stosunkowo łatwo jest je wychwycić: apatia, osłabienie, brak apetytu, wysoka gorączka. Mocz psa często w przebiegu choroby przyjmuje kolor ciemnej herbaty lub coca coli. A to dlatego, iż z erytrocytów uwalniana jest hemoglobina, która wydalana jest z moczem.

Diagnozę stawiamy na podstawie badań krwi.

Babeszjoza jest chorobą śmiertelną o bardzo szybkim przebiegu i niebezpiecznych powikłaniach.  Niezbędna jest błyskawiczna reakcja poprzez podanie leku przeciwpierwotniaczego oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia wspomagającego, które może wymagać  nawet przetoczenia krwi.

Borelizoa: to choroba, którą kojarzy wielu z opiekunów, gdyż stanowi ona ogromne zagrożenie również dla ludzi.

Zakażenie objawia się zwykle nawracającą kulawizną, powiększeniem węzłów chłonnych, gorączką, apatią. W przebiegu choroby może również dochodzić do uszkodzenia nerek, układu nerwowego oraz serca. Objawy kliniczne występują rzadko i ujawniają się zwykle dopiero kilka miesięcy po zakażeniu.

Anaplazmoza: . mniej znana choroba , której objawami są: senność, gorączka, biegunka, wymioty, czasami kaszel, obrzęki kończyn, bladość czy powiększenie węzłów chłonnych. Może również przebiegać bezobjawowo. Rozpoznanie stawiane jest na podstawie badań krwi. Przy wczesnym wykryciu i odpowiednim leczeniu, możliwy jest całkowity powrót do zdrowia

Erlichioza jest  chorobą wielonarządową.  Prowadzi do uszkodzenia szpiku kostnego oraz zaburzeń krzepnięcia. Czas inkubacji choroby trwa od kilku do kilkunastu dni. Objawy są początkowo mało charakterystyczne: osłabienie, podniesiona temperatura ciała, brak apetytu, apatia. W przebiegu ostrym mogą występować krwawienia z błon śluzowych, wymioty, biegunka, drgawki i porażenia, obserwuje się również kulawizny.

Jak widzicie z kleszczami nie ma żartów. Zdarza się, że testy wykrywające poszczególne choroby nie mają wystarczającej czułości lub opiekunowie zgłaszają się z pacjentem, kiedy jest już za późno.

Przyjęło się sądzić, że choroby odkleszczowe dotykają głównie psów, jednakże coraz częściej notowane są zachorowania również u kotów.

Nie warto czekać aż sytuacja będzie wymagała leczenia. Na rynku dostępna jest cała gama produktów, które ochronią Twojego Pupila przed zagrożeniem. Wybór jest szeroki. Możemy zastosować obrożę, krople spot on lub tabletkę , część z nich działa tylko kilka tygodni, inne zabezpieczają zwierzę przez kilka miesięcy. Najważniejsze, aby dobrać najlepszy preparat dla naszego Pupila. W przypadku kotów ogromne znaczenie ma skład preparatu ponieważ permetryna wchodząca w skład wielu środków przeciwpasożytniczych jest dla kotów toksyczna , może powodować poważne zaburzenia neurologiczne, a nawet śmierć.  Dlatego wybierając preparat przeciwkleszczowy dla swojego podopiecznego najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii .







Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!