Odchudzanie

Home / Porady / Odchudzanie
Odchudzanie

Odchudzanie

 A czy Ty drogi opiekunie zacząłeś już odchudzać swojego pupila? Myślisz, że problem nadwagi nie dotyczy Twojego Mruczka czy Fafika tymczasem okazuje się, że około 30 % psów i kotów ma nadwagę, i około 7 % walczy z otyłością. W dniu odchudzania przyjrzyjmy się dokładniej naszym podopiecznym i zastanówmy się, czy dieta, którą im serwujemy jest prawidłowa i co najważniejsze, czy nie robi im krzywdy. 

A przykrych skutków otyłości jest naprawdę dużo – począwszy od chorób ortopedycznych, poprzez choroby układu oddechowego, dróg moczowych, cukrzycę typu II, problemy dermatologiczne, choroby serca a skończywszy na nowotworach i skróceniu życia oraz komfortu naszego pupila. 

Kiedy należy zacząć się niepokoić? 

Najprostszym i najszybszym badaniem jest dotykanie swoich zwierząt – kiedy dotykamy żeber swojego pupila powinniśmy wyczuć je pod palcami bez najmniejszego problemu – jeśli wyczucie żeber wymaga większego nacisku na tkankę może to oznaczać, że tkanki tej (tkanki tłuszczowej) jest za dużo. Badanie palpacyjne żeber jest elementem oceny kondycji ciała zwierzęcia – BCS, które składa się z kilku pomiarów. Warto zapoznać się z tym systemem i regularnie sprawdzać kondycję zwierzęcia. 

Ponadto na pewno zaniepokoić powinno nas nietolerowanie wysiłku i wysokiej temperatury, zwierzę z nadwagą lub otyłe zdecydowanie gorzej radzi sobie podczas upałów i długich spacerów. Mogą pojawić się kulawizny, zadyszki, powolny chód. Mogą pojawić się również problemy z zaparciami. Warto pamiętać, że mimo widocznych dla nas problemów istnieje szereg bardzo niebezpiecznych dysfunkcji zdrowotnych, których nie spostrzeżemy gołym okiem, a które rozwijają się lub niedługo zaczną w organizmie naszego kota, czy psa. Dlatego warto im zapobiegać poprzez właściwe odżywianie. 

Co z dietą? 

Jednym z najczęstszych błędów żywieniowych sprzyjającym otyłości jest nadmierna ilość pożywienia, zazwyczaj dotyczy to podawania karmy do woli (najczęściej jest to sucha karma). Sucha karma jest około 4 x bardziej kaloryczna od karmy mokrej, czy domowej, zawierającej stosunkowo mniej kalorii. Częstym błędem opiekunów jest odmierzanie zbyt dużej porcji karmy tymczasem należy sugerować się ilością podaną w zaleceniach na opakowaniu karmy i odmierzyć podaną ilość najlepiej na wadze kuchennej. 

Kolejną potencjalną przyczyną rozwoju otyłości jest żywienie nieodpowiednią dietą, tj. na przykład w przypadku kotów problem inicjuje zbyt duża podaż węglowodanów. U psów – zbyt „tłusta dieta”. 

Należy pamiętać, że nawet jeśli podajemy dobrą ilość karmy i dobre jakościowo pożywienie jeśli nie zapewnimy ruchu zwierzęciu prawdopodobieństwo nadwagi wzrośnie. Koty, szczególnie niewychodzące powinny być motywowane do zabawy w ciągu dnia, a psy powinny mieć zapewnioną dostateczną ilość spacerów. 

Bardzo częstym błędem żywieniowym jest zbyt duża ilość smakołyków w diecie zwierząt lub podawanie smakołyków o dużej kaloryczności, a także podawanie psu/ kotu resztek ze stołu! Przysmak nie może stanowić więcej niż 10 % dziennej porcji pokarmu zwierzęcia. Dobrym sposobem 

jest podawanie jako smakołyk np. podczas szkolenia psa/kota odliczonej ilości granul z porcji dziennej. 

Często problem pojawia się po kastracji czy sterylizacji zwierzęcia – który objawia się zmianą metabolizmu kota/psa lub zwiększonym apetytem i jednoczesnym zwiększeniem porcji jedzenia przez opiekuna w odpowiedzi na domaganie się zwierzęcia o pokarm. Jeśli chodzi o płeć po sterylizacji/kastracji zwiększone ryzyko otyłości występuje u kocurów i u suk. Po zabiegu bardzo często należy odpowiednio zredukować porcję dzienną pożywienia naszego pupila. 

Przyczyną otyłości mogą być też zaburzenia endokrynologiczne np. niedoczynność tarczycy, czy zaburzenia funkcjonowania trzustki i inne. Dlatego nie należy zapominać o regularnych wizytach u lekarza weterynarii, żeby zapobiec skutkom schorzeń. A jeśli problem otyłości już się pojawił w pierwszej kolejności powinniśmy odwiedzić lekarza prowadzącego naszego pupila, który zweryfikuje przyczynę otyłości i ewentualnie wprowadzi odpowiednie leczenie oraz skieruje zwierzę do dietetyka. 

Nie lekceważmy problemu otyłości, nawet jeśli zwierzę „puszyste” wydaje nam się słodkie i urocze. Pamiętajmy, że kot który powinien ważyć 4,5 kg, a waży 6 kg to proporcjonalnie w porównaniu do człowieka ważącego prawidłowo 50 kg nadwaga wyniesie 16,5 kg !! To my odpowiadamy za naszych podopiecznych i to my możemy poprawić komfort i długość życia pupila. Zamiast nagród i smakołyków możemy zaproponować naszym zwierzakom spacer i zabawę, na pewno będą nam za to bardzo wdzięczne i dużo zdrowsze 😉 

Jeśli problem nadwagi i otyłości się już pojawił w naszej klinice oferujemy lekarską pomoc w diagnostyce przyczyny problemu, a także wsparcie podczas terapii odchudzającej zwierząt pod okiem dietetyka. Dla niektórych zwierząt dostępna jest również bieżnia wodna, która znakomicie wspiera terapię odchudzającą .