Blog


19 listopada 2019

Czyszczenie zębów zwierzętom: fanaberia czy zdrowy nawyk?

Higiena uzębienia zwierząt to niezmiernie istotny temat bardzo często bagatelizowany przez właścicieli. Niedostateczna dbałość o zdrowe uzębienie prowadzi do wielu problemów zdrowotnych. Zaczyna się niewinnie, od rozwoju osadu co w dłuższym okresie czasu przyczynia się do odkładania się  płytki nazębnej.

Odkładająca się płytka nazębna to nic innego, jak bakterie naturalnie bytujące w jamie ustnej oraz resztki pokarmowe.  Jest to naturalny proces. Niestety w przypadku braku odpowiedniej higieny ta płytka nazębna zaczyna twardnieć pod wpływem składników mineralnych zawartych w ślinie tworząc kamień nazębny.

Kamień nazębny, brązowej barwy twardy osad, którego nie można usunąć przez zwykłe szczotkowanie. Jest on siedliskiem dla bakterii, które mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, zaniku dziąseł, odsłaniania się szyjek zębowych i tworzenia kieszonek zębodołowych. Przy takich stanach zapalnych bakterie i ich toksyny wnikają do wnętrza zęba powodując ropne zapalenia i tworzenie się ropni. W zaawansowanym stadium może dojść do zainfekowania kości żuchwy i szczęki.  Uszkodzenia zębów takie jak np. ukruszenie, złamanie zęba pozostawione bez interwencji stomatologa są przyczyną dolegliwości bólowych oraz grożą zakażeniem miazgi . Dodatkowo bakterie przenikają do całego organizmu co może być przyczyną chorób nerek, serca czy wątroby.

U małych psów ropne procesy, które dotrą do kości żuchwy mogą być przyczyną  uszkodzenia a nawet złamania żuchwy.

Wszystkie te stany zapalne powodują ogromny ból podczas gryzienia, czego efektem może być utrata apetytu, zmiany w nastroju zwierzęcia a w dłuższym czasie utratę wagi. Z pyska zwierzaka wydobywa się nieprzyjemny zapach spowodowany przez lotne związki siarki – halitozę.

Wizyta u stomatologa zwierzęcego przynajmniej raz w roku.

Aby fachowo ocenić w jakim stanie jest uzębienie naszego zwierzaka należy wybrać się na wizytę kontrolną do specjalisty czyli do stomatologa zwierzęcego. Lekarz po dokonaniu przeglądu zębów i dziąseł może podjąć dalsze kroki. W przypadku pojawienia się kamienia nazębnego skieruje psa na zabieg sanacji jamy ustnej czyli czyszczenia zębów. Systematyczne przeglądy półroczne jamy ustnej to ważny krok w profilaktyce zdrowych zębów i dziąseł.

Zabieg sanacji jamy ustnej wykonywany jest w pełnej narkozie i ze znieczuleniem. Stąd przed wykonaniem zabiegu zwierzę jest poddawane diagnostyce aby sprawdzić jego kondycję. Oprócz podstawowych badań takich jak np. badanie krwi, jeśli zaistnieje taka potrzeba lekarz podczas narkozy wykona RTG kości żuchwy lub szczęki, aby sprawdzić, czy nie doszło do zmian w kośćcu. Dopiero, gdy mamy komplet potrzebnych informacji można przystąpić do zabiegu sanacji. Do usuwania kamienia nazębnego używa  się stomatologicznego skalera ultradźwiękowego. Wykorzystuje on mgłę wodną, która pod ciśnieniem usuwa fragmenty kamienia nazębnego i osad. Zabieg zazwyczaj trwa około pół godziny. Po zdjęciu kamienia wykonuje się polerowanie szkliwa zębów. Dzięki temu powierzchnia zęba staje się gładka, co opóźnia proces zbierania się płytki nazębnej. Ale pamiętajmy! -Nie zastąpi to codziennej higieny.

Zatem w myśl powiedzenia „ lepiej zapobiegać niż leczyć” warto zadbać o higienę jam ustnych naszych zwierzaków. Jakie mamy opcje? Która z opcji jest najbardziej skuteczna?

Bezdyskusyjnie najskuteczniejszy sposób to systematyczne szczotkowanie zębów z użyciem dostosowanych dla zwierząt past albo używając specjalnych czyścików do zębów wykonanych z mikrofibry pokrytej jonami srebra.

Działania wspomagające dbanie o zdrowe zęby to np.:

– podawanie psom i kotom  specjalnych gryzaków, smakołyków czy zabawek do żucia, które wspomagają usuwanie nadmiaru płytki nazębnej

– stosowanie specjalistycznych preparatów w formie płynów oraz sprayów mających za zadanie przeciwdziałać osadzaniu się kamienia nazębnego a dodatkowo działających przeciwbakteryjnie i odświeżająco na oddech

– pupilom, którzy dostają suchą karmę można podawać karmy o specjalistycznym składzie, wspomagającą higienę jamy ustnej, które oprócz tekstury i wielkości krokieta wpływającej na mechaniczne działanie czyszczące, posiadają również składniki wiążące wapń zawarty w ślinie i tym samym opóźniają tworzenie się kamienia nazębnego.

Ważne, aby przynajmniej raz do roku a najlepiej dwa razy do roku wybrać się do lekarza weterynarii na wizytę kontrolną stanu jamy ustnej i uzębienia zwierzaka. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nasze dotychczasowe działania są właściwe. A w sytuacji pojawienia się jakichkolwiek stanów zapalnych zapewni szybką interwencję i uniknięcie poważniejszych powikłań zdrowotnych.

Podsumowując dbanie o jamy ustne naszych czworonogów nie jest fanaberią czy też przesadną dbałością o ich wygląd. Jest to wręcz wskazane i powinno zostać włączone do harmonogramu codziennych czynności tak, jak ma się to w przypadku nas samych – „Bo to bardzo ważna rzecz żeby zdrowe zęby mieć”!!! 🙂

Nasz adres

Trójmiejska Klinika
Weterynaryjna
ul. Świętokrzyska 33 A
80-180 Gdańsk
tel. 734 188 188
tkw24@tkw24.pl

Jak dojechać?
© Fusystudio 2019 | Wykonanie: Creative Heads | All Rights Reserved – Gabinet weterynaryjny Gdańsk
Zadzwoń!