Czy wiesz ile zwierząt mieszka w Twoim domu?
Nie wszystkie zwierzęta widać gołym okiem, nie wszystkie są miłe i chętne do pieszczot.
Poznajcie Endopasożyty– Robaki zamieszkujące ciała naszych pupili, są przyczyną wielu poważnych chorób i stwarzają zagrożenie nie tylko dla zwierząt, ale także dla ludzi.
W środowisku jest ogromna ilość przetrwalnikowych form pasożytów, a nasze psiaki i kociaki wędrując z nosem przy ziemi są mocno narażone na kontakt z nimi. Dotyczy to nawet tych najbardziej czystych zwierzaków. Jak je wykryć ? Jak leczyć?
Badanie kału powinno być traktowane jako część profilaktyki przeciwpasożytniczej. Większość właścicieli wie, że zwierzęta domowe powinny być regularnie odrobaczane. Idealnie jest połączyć podawanie preparatów przeciwpasożytniczych z naprzemiennym badaniem kału. Zaleca się robić to w cyklach kwartalnych tzn. podawać preparaty na odrobaczenie i po około 3 miesiącach wykonać badanie kału na obecność endopasożytów. Kolejne podanie tabletki przypada więc na po 6 miesiącach od poprzedniego. Po co badać kał skoro odrobaczamy zwierzaki? Dlatego, że istnieje wiele gatunków endopasożytów, a niektóre z nich wymagają podawania innych preparatów, niż te powszechnie stosowane w rutynowej profilaktyce. Jest to oczywiście schemat przyjęty dla zwierząt zdrowych, bezobjawowych. Odrobaczanie naszych zwierząt pozwala uniknąć wielu chorób nie tylko u naszych pupili. Niektóre z pasożytów są zoonozami, to znaczy, że my również potrafimy się nimi zarazić.
Dla przykładu groźnym pierwotniakiem jest lamblia. Jest ona wszędobylska, do zakażenia dochodzi drogą pokarmową. Cysty tego pasożyta są w stanie przeżyć w wodzie nawet do trzech miesięcy, wykazując przy tym odporność na chlor.
W przeciwieństwie do pcheł czy kleszczy większość endopasożytów nie jest widoczna gołym okiem, a przy słabo nasilonych objawach możemy nie mieć podejrzeń o ich występowanie.
Niestety, produkty odrobaczające nie gwarantują tego, że nasze zwierzaki będą wolne od pasożytów. Większość ze środków odrobaczających działa jedynie na formy dorosłe, natomiast larwy, jaja i cysty mogą nie być wrażliwe na środki przez nas stosowane.
W przypadkach objawów z przewodu pokarmowego, tzn. biegunek, bóli brzucha, wymiotów – badanie kału powinno być wykonane jako jedno z pierwszych badań laboratoryjnych. Lekarz weterynarii podczas wizyty poinformuje nas o konieczności wykonania takiego badania.
Do badania należy dostarczyć kał najlepiej z 3 dni w specjalnym pojemniku do badania kału (dostępny w lecznicach i aptekach). W ostateczności możemy też użyć woreczka plastikowego lub strunowego.
Należy zadbać, aby kał do badania był jak najbardziej „świeży” i aby nie wystawiać go na działanie światła i wysokiej/niskiej temperatury.
Badanie kału jest ważne diagnostycznie, od jego wyników może zależeć nie tylko zdrowie naszych pupili, ale także Nas opiekunów
A ty kiedy badałeś swojego zwierzaka na endopasożyty?
Pamiętaj! Profilaktyczne badanie kału jest najtańszym, najłatwiejszym i najlepszym sposobem sprawdzenia, czy nasz futrzasty domownik nie jest nosicielem wesołego stada robaków.